ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը Մանհեթենի դատարանում իրեն մեղավոր չի ճանաչել 34 կետով, CNN-ին ասել է իր աղբյուրը, որը լսել է նրա նկատմամբ առաջադրված  մեղադրանքները՝ կապված «լռություն գումարի դիմաց» հետաքննության հետ: Թրամփին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանից հետո, երբ երդվյալ ատենակալները հետաքննություն են անցկացրել  «թաքնված գումարների» հետ կապված, որոնք վճարվել են 2016 թվականի նախագահական արշավի ժամանակ արտաամուսնական սեռական հարաբերությունների մասին մեղադրանքները քողարկելու համար: Հաղորդվում է, որ հետաքննությունը բացահայտել է վեցանիշ գումար, այդ թվում՝ 280,000 դոլար, որը վճարվել է պոռնոդերասանուհի Սթորմի Դենիելսին և Playboy-ի նախկին մոդել Քարեն Մաքդուգալին: Երկուսն էլ պնդում են, որ սեռական հարաբերություններ են ունեցել ամուսնացած Թրամփի հետ քաղաքականություն մտնելուց տարիներ առաջ: Ինքը՝ Թրամփը, հերքում է երկու կանանց հետ սեռական հարաբերություններ ունենալը։
Թրամփը ԱՄՆ առաջին նախկին նախագահն է, որին քրեական մեղադրանք է առաջադրվել։
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Մեծ ժյուրին հրապարակել է մեղադրական եզրակացությունը:
Թրամփի փաստաբանական թիմը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահը մտադիր է վիճարկել մեղադրանքները:
Մանհեթենի շրջանային դատախազություն գնալու ճանապարհին, որտեղ նրան ավելի ուշ ձերբակալել են, Թրամփը գրառում է արել  Truth Social-ում՝ իր հետ կատարվողն անվանելով «անակնկալ»։
«Ուղեւորվում եմ Ներքին Մանհեթեն, դատարանի շենք: Այս ամենը թվում է՝ շատ սյուռ է, նրանք պատրաստվում են ինձ ձերբակալել: Ես չեմ կարող հավատալ, որ դա տեղի է ունենում Ամերիկայում: MAGA! (Դարձրե՛ք Ամերիկան ​​կրկին մեծ – ԱՄՆ Հանրապետական ​​կուսակցության կարգախոսը – խմբ.)»,- գրել է ԱՄՆ նախկին նախագահը։
Դեռ Թրամփի դատարան ժամանելուց առաջ նրա կողմնակիցները հավաքվել էին շենքի մոտ և իսկական քաոս առաջացրել՝ աղմուկ բարձրացնելով ու սուլելով՝ թույլ չտալով խոսել Թրամփի գլխավոր դաշնակիցներից մեկին՝ կոնգրեսական Մարջորի Թեյլոր-Գրինին։
Սպիտակ տան արձագանքը հետաքրքիր էր. Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան-Պիերն ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեղյակ է իր նախորդի մեղադրանքին և ակնհայտորեն կընդունի լուրերը, բայց դա նրա ուշադրության կենտրոնում չէ։
«Լսեք, նախագահը պատրաստվում է կենտրոնանալ ամերիկացի ժողովրդի վրա, ինչպես անում է ամեն օր: Սա այն թեման չէ, որը նրա ուշադրության կենտրոնում է։ Նա պատրաստվում է կենտրոնանալ այնպիսի բաների վրա, ինչպիսիք են ամերիկացիների համար գների հետագա կրճատումն ապահովելը»,- ասել է Ժան-Պիերը՝ ի պատասխան CNN-ի հարցին:
Հարցը, թե ինչպես կանդրադառնա այս դատավարությունը 2024 թվականի առաջիկա նախագահական ընտրություններին Թրամփի մասնակցության վրա, մնում է բաց։
Ինչպես նշում է The Associated Press-ը, այս գործը ԱՄՆ-ին գցում է չբացահայտված իրավական ջրերի մեջ, քանի որ Թրամփը դարձավ երկրի առաջին նախկին նախագահը, ում մեղադրանք է առաջադրվել։ Իսկ քաղաքական հետևանքները կարող են հսկայական լինել հաջորդ տարվա նախագահական ընտրություններից առաջ: Թրամփը պատրաստվում է երրորդ անգամ առաջադրվել նախագահի պաշտոնում և արդեն հայտարարել է, որ իր դեմ հարուցված գործը կարող է վնասել այդ ջանքերին, թեև նրա նախընտրական արշավն արդեն ակտիվորեն գումար է հավաքում՝ վկայակոչելով վերջին իրադարձությունները:
Թրամփի նախընտրական շտաբը հայտարարել է, որ մեղադրական եզրակացության մասին լուրերի հրապարակումից հետո առաջին 24 ժամվա ընթացքում հավաքել է ավելի քան 4 միլիոն դոլար:

Former US President Donald Trump pleaded not guilty in a Manhattan court to 34 counts, a source who heard the charges against him in connection with the "hush money" investigation told CNN.
Trump was indicted after a grand jury investigated "hidden money" paid to cover up allegations of his extramarital sex during the 2016 presidential campaign.
The investigation uncovered six-figure sums, including $280,000 paid to porn actress Stormy Daniels and former Playboy model Karen McDougal. Both claim they had sex with the married Trump years before he entered politics. Trump denies having sexual relations with the two women.
Trump is the first former president of the United States to be indicted.
A grand jury has issued an indictment.
Trump's legal team said that the former US president intends to contest the charges.
On his way to the Manhattan district attorney's office, where he was later arrested, Trump made a post on Truth Social calling what was happening to him a surprise.
Even before Trump's arrival in court, his supporters gathered near the building and caused real chaos—raising noise and whistling—and preventing one of Trump's main allies, Congresswoman Marjorie Taylor Greene, from speaking.
The reaction of the White House to all this was interesting. White House Press Secretary Karine Jean-Pierre said that US President Joe Biden was aware of the criminal charges against his predecessor and will obviously accept the news, but it is not his focus.
The question of how this trial will affect Trump's running in the 2024 presidential elections remains open.
As The Associated Press notes, this case plunges the United States into uncharted legal waters, as Trump became the first former president of the country to be indicted. And the respective political implications could be huge ahead of next year's presidential election. Trump is set to run for a third term and has already said the case against him could harm that effort, even though his campaign is already actively raising money, citing recent events.
Trump's campaign headquarters said it raised more than $4 million in the first 24 hours after the news of his indictment broke.