ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով Միացյալ Թագավորությունում է: Այցի ընթացքում ի պատիվ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության՝ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի նախագահ Սըր Լինդսի Հոյլի անունից եղել է պաշտոնական ընդունելություն: Սըր Լինդսի Հոյլը ողջունել է Հայաստանի պատվիրակության այցը, նշել, որ Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը լավ գործընկերներ են եւ խոսքը փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի ելույթը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Մեծարգո՛ պարոն Լինդսի, Ձերդ Գերազանցություն,
Համայնքների պալատի հարգելի՛ անդամներ,
Նախ թույլ տվեք սրտանց շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Թագավորություն այցելելու հրավերի համար: Համոզված եմ, որ նման այցերը կենսական նշանակություն ունեն եւ նպաստում են փոխըմբռնման եւ համագործակցության ընդլայնմանը: Իմ ցանկությունն է բրիտանական կողմին ներկայացնել Հայաստանի իրավիճակի ավելի ամբողջական պատկերը:
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ սերտ համագործակցությունը եւ հույս ունենք համատեղ ջանքերով ամրապնդել մեր հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Մենք շատ ուրախ ենք ողջունել Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի մասին հայտարարությունը եւ հուսով ենք, որ այն նոր դարաշրջան կբացի մեր երկկողմ հարաբերություններում:
Թույլ տվեք ընդգծել մեր հարաբերությունների իրավական դաշտի կարեւորությունը: Այս առումով առաջնային նշանակություն ունի Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ աշխատանքների ավարտը:
Ամբողջ աշխարհի համար այն հեռանկարը, որ հետխորհրդային պետությունը կընդունի իրական ժողովրդավարական ընտրություններ եւ կմերժի օրուելյան ֆարսը, որը տեղի է ունենում ժողովրդավարության անվան տակ, առնվազն զարմանալի պետք է լինի: Այնուամենայնիվ, ես հպարտությամբ պնդում եմ, որ Հայաստանն ընտրել է հենց այդ ճանապարհը:
Չնայած մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերներին՝ մենք անսասան ենք մեր համոզմունքի մեջ, որ ժողովրդավարությունը լավագույն քաղաքական կառույցն է մարդկային ներուժն իր բազմազան ձեւերով բացահայտելու համար:
Հիմա թույլ տվեք կենտրոնանալ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա: Ինչպես հավանաբար գիտեք, 2018 թվականին մեր երկրում տեղի ունեցավ թավշյա հեղափոխություն: Այս ոչ բռնի գործողության շնորհիվ հայ ժողովուրդը կողմնորոշվեց իր ապագայի հարցում, մերժեց մեր երկիրն ավելի քան երկու տասնամյակ կառավարող իշխանություններին եւ ազատ ընտրություններում ընտրեց նոր խորհրդարան՝ իր պետության շահերը պաշտպանելու համար: Հայաստանը լիովին հանձնառու է հետագա ժողովրդավարական բարեփոխումներին քաղաքական եւ տնտեսական կյանքի բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ զինված ուժերը եւ դատական համակարգը: Նույնիսկ 2020 թվականի 44-օրյա սարսափելի պատերազմից հետո մեր ժողովուրդն արտահերթ ընտրություններում քվեարկեց ներկա իշխանությունների օգտին՝ համարելով, որ նրանք միակ ուժն են, որն ունակ է իրեն առաջնորդել ժողովրդավարության ճանապարհով, հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների ապահովման, ներառական հասարակության ստեղծման եւ բոլորի բարգավաճման ճանապարհով:
Վերջին բանաձեւերում Եվրոպական խորհրդարանը բարձր է գնահատում Հայաստանի առաջընթացը: Նշվում է, որ երկրի պայքարը հանցավորության եւ կոռուպցիայի դեմ այն դարձրել է տարածաշրջանի ամենաանվտանգ երկրներից մեկը: Ավելին, մեր երկիրը հիշատակվում է կանանց հզորացման համար, հատկապես բոլոր մակարդակներում որոշումների կայացման համատեքստում:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ապա բանաձեւերում ընդգծվում է 2018 թվականից ի վեր երկրի արձանագրած էական առաջընթացը, ինչը երկիրը բնութագրում է որպես ժողովրդավարության տարածաշրջանային առաջնորդ: Մասնավորապես, բարձր են գնահատվել վերջին երկու ընտրությունները: Եվրոպական խորհրդարանը ճանաչել է քաղաքական ֆինանսավորման համակարգի ամբողջականության ապահովման եւ քաղաքական կուսակցությունների թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացման ջանքերը:
Իր վերջին զեկույցում Freedom House-ը նշել է նաեւ 2022 թվականին մեր երկրի կողմից ձեռք բերված ժողովրդավարական նվաճումները՝ ընդգծելով ՀԿ-ների եւ լրատվամիջոցների ոլորտում առաջընթացը եւ նշելով, որ այն տարանցիկ երկրների շարքում միակ երկիրն էր, որն առաջ է անցել մեկից ավելի ցուցանիշներով: Զեկույցում նաեւ ճանաչվում են այն հսկայական մարտահրավերները, որոնց բախվում է մեր երկիրը՝ ի դեմս Ադրբեջանի:
Ճիշտ է, դեռ շատ անելիքներ կան, սակայն Հայաստանի կառավարությունը հստակ է իր տեսլականում եւ հաստատակամ է իր առջեւ դրված առաքելությունը կատարելու վճռականության մեջ: Հայաստանը վճռական է բարգավաճելու անվտանգ եւ խաղաղ տարածաշրջանում, որն անկախ է արտաքին ցանկացած սպառնալիքից: Մենք ոչ մի տարածքային պահանջ չունենք մեր հարեւանների նկատմամբ: Մենք ձգտում ենք պաշտպանել մեր ինքնիշխանությունը եւ ապահովել մեր երկրի անվտանգությունը: Սրանք են մեր հիմնական սկզբունքներն ու մեր մանդատի էությունը:
Բայց մենք ավելիին ենք ձգտում:
Մենք Հայաստանը դիտարկում ենք որպես հսկայական չօգտագործված ներուժ ունեցող խաչմերուկ՝ Արեւելքն ու Արեւմուտքը կապող երկիր, առեւտրի երկիր, որի շնորհիվ ժողովուրդները միավորվում են, իսկ թշնամանքը հանդարտվում է:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan is on a three-day working visit in the United Kingdom. During the visit, in honour of the delegation led by the RA NA President, on behalf of the Speaker of the House of Commons of the Parliament of the United Kingdom Sir Lindsay Hoyle there was an official reception. Sir Lindsay Hoyle welcomed the visit of the delegation of Armenia and noted that Armenia and the United Kingdom are good partners and conveyed the word to the RA NA President Alen Simonyan. National Assembly of the Republic of Armenia reports.
We present the full speech of the Head of the Parliament of Armenia.
The Right Honorable Sir Lindsay Hoyle, Your Excellency,
Distinguished members of the House of Commons,
First and foremost, may I express my thanks for the invitation to visit the United Kingdom. My belief is that such visits are vitally important and contribute to mutual understanding and expanded cooperation.  My desire is to paint a fuller picture of the situation in Armenia for the British side.
We highly value the close cooperation between Armenia and the United Kingdom and hope to strengthen our relationship through our joint efforts in all areas of shared interest.
We are most pleased to welcome the announcement of the launch of the Strategic Dialogue between Armenia and the UK, and hope that it will open a new era in our bilateral relations.
Let me underscore the importance of the legal framework of our relations. In this regard, the finalization of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) is of paramount importance.
For the world, the prospect of a post-Soviet state embracing true, democratic elections and rejecting the Orwellian farce that takes place under the guise of democracy must be, to say the least, surprising. Yet, with pride, I affirm that this is exactly the course Armenia has taken.
Despite the problems we face, we are unwavering in our belief that democracy is the best political structure to unleash human potential in its multifarious forms.
Now, let me focus on the developments in Armenia. As you may know, in 2018, the Velvet Revolution took place in our country. Through this nonviolent act, the Armenian people decided on their future, rejected the Soviet-minded authorities that had governed our country for more than two decades, and, in free elections, chose a new parliament  to protect their interests and those of our state. Armenia is fully committed to further democratic reforms in all areas of political and e conomic life, including the armed forces and judiciary. Even following the horrible 44-day war in 2020, our people voted in snap elections for the current authorities, believing that they were the only force to steer them on the path of democracy, a journey to secure fundamental rights and freedoms, an inclusive society, and prosperity for all.
Declaring in recent resolutions that Armenia has implemented  measures in accord with the CEPA roadmap, the European Parliament  commends Armenia’s evolution. It  observes that the country’s fight against crime and corruption has made it among  the safest countries in the region.  Moreover, our country is cited for its empowerment of women, particularly in the context of decision-making at all levels.
On the subject of democratic reform s , the resolutions emphasize the substantial progress the country has made since 2018, characterizing the country as a regional leader in democracy. The last two elections, in particular, were celebrated. The European Parliament recognized the efforts to safeguard the integrity of the political finance system and enhance the transparency and accountability of political parties.
In its most recent report, Freedom House, too, noted the democratic gains our country made in 2022, highlighting progress in the NGO and media spheres and observing that it was the only country in the Nations in Transit   that advanced on more than one indicator. The report also acknowledged the formidable challenges our country faces in the form of a hostile neighbo u r.
True, much remains to be done. However, the Armenian government is clear in its vision and steadfast in its resolve to accomplish the mission entrusted to it. Armenia is determined to thrive in a secure and peaceful region, independent of any external threats.  We have no territorial claims on our neighbo u rs. We seek to defend our sovereignty and provide security for our country. These are our core principles and the essence of our mandate.
But we aspire to more.
We see Armenia as a crossroad with vast, untapped potential - a land linking east and west, a land of trade and commerce through which peoples connect and hostilities abate, a land where a brilliant new human tapestry is woven.