Ղազախստանի արեւելքում՝ Աբայի շրջանում, արդեն հինգերորդ օրն է՝ շարունակվում են անտառային հրդեհները։ Այս մասին հայտնել է ոստիկանության մարզային վարչության մամուլի ծառայությունը։ «Աբայի շրջանի ոստիկանները որոնողական միջոցառումների ընթացքում հրդեհի մարման վայրից 50 կմ հեռավորության վրա հայտնաբերել են հունիսի 10-ին անհետ կորած Բեսկարագայի շրջանի Դոլոն գյուղի բնակիչ Սերգեյ Նիկոլաեւիչ Արխիպովի դին՝ առանց բռնի մահվան արտաքին նշանների»,-ասվում է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ: Այդպիսով, անտառային հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 15-ի։
Երկուշաբթի հաջողվել է հրդեհի մակերեսը 60 հազար հա-ից կրճատել մինչեւ 43 հազար հա: Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ տարերքի զոհ է դարձել 14 մարդ, նրանք բոլորը պահեստազորի Նովոշուլբինսկի մասնաճյուղի աշխատակիցներ են։

В Абайской области на востоке Казахстана, где пятые сутки полыхает лесной пожар, обнаружено тело еще одного погибшего. Об этом сообщила пресс-служба областного департамента полиции.
«Полицейские области Абай в ходе поисковых мероприятий в 50 км от места тушения пожара обнаружили тело без вести пропавшего 10 июня жителя села Долонь Бескарагайского района Архипова Сергея Николаевича без внешних признаков насильственной смерти», - говорится в сообщении пресс-службы.
Таким образом, число жертв лесного пожара увеличилось до 15 человек.
Пожар в природном резервате «Семей орманы» в Абайской области бушует с 8 июня. К понедельнику площадь возгорания удалось сократить с 60 тыс. до 43 тыс. га. Ранее сообщалось, что жертвами стихии стали 14 человек, все они работники Новошульбинского филиала резервата.