Երեքշաբթի անկախ գերմանական հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել վերադարձնել Վասիլի Կանդինսկու կտավը, որը ներկայում պատկանում է Բավարիայի պետական բանկին, հրեա ընտանիքի ժառանգներին, որը եղել է արվեստի այդ գործի սեփականատերը, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
Հանձնաժողովին կարելի է դիմել նացիստների առգրաված մշակութային, հատկապես հրեական արժեքները վերադարձնելու վեճերի դեպքերում։
Բավարիայի պետական բանկի դեմ Հեդվիգ Լեւենշթեյն Վայերմանի եւ Իրմա Լեւենշթեյն Քլյայնի ժառանգների գործում հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել ժառանգներին վերադարձնել ռուս նկարիչ Վասիլի Կանդինսկու «Խայտաբղետ կյանք» կտավը (1097թ.)։
Հանձնաժողովի խորհուրդները պարտադիր բնույթ չեն կրում, բայց հիմնականում կատարվում են, եթե կողմերը համաձայնում են դիմել նրան վեճը լուծելու համար։
Կտավում պատկերված է գունեղ հագնված մարդկանց խումբ մարգագետնում, ոմանք ուտում եւ նվագում են, մյուսները, կարծես, պարում են։
Հանձնաժողովն իր եզրակացությունում նշել է, որ 1927թ. նոյեմբերից նկարը պատկանել է Հեդվիգ եւ Էմանուել Ալբերտ Լեւենշթեյններին, Ամստերդամում ապրող հրեա զույգին, եւ եղել է նրանց մեծ հավաքածուի մասը։ Կտավը Ամստերդամի աճուրդների տանը հանվել է աճուրդի 1940թ. հոկտեմբերի 9-ին, այն բանից մի քանի ամիս հետո, երբ գերմանական վերմախտը օկուպացրել է Նիդեռլանդները։
Մինչ աճուրդը կտավը վարձակալված էր Լեւենշթեյն ընտանիքից Ամստերդամի Ստեդելիյկ թանգարանում, որտեղից առգրավվել է 1940թ. սեպտեմբերի 5-ին արտ-դիլեր Աբրահամ Մոզես Կվերիդոյի հրամանով, նշված է հանձնաժողովի հայտարարությունում։
Չնայած տարիներ տեւած հետազոտություններին՝ հանձնաժողովը հայտարարել է, որ չի կարողացել պարզել կտավի անցած ճանապարհը։
«Անհնար է ապացուցել, թե ում նախաձեռնությամբ է  կտավը վաճառվել Frederik Muller & Co. աճուրդների տանը որպես Լեւենշթեյնի ունեցվածքի մի մաս»,- նշել է հանձնաժողովը։
Արվեստի գործը ձեռք է բերել Սողոմոն Սլայփերը, որի այրին այն վաճառել է Bayerische Landesbank-ին 1972թ. 900 000 հոլանդական գուլդենով։ Այդ ժամանակվանից այն գտնվում է Staedtische Galerie im Lenbachhaus-ում եւ Մյունխենի Kunstbau թանգարանում՝ ժամանակավոր օգտագործման համար։
1940թ. աճուրդի ժամանակ Հեդվիգ եւ Էմանուել Ալբերտ Լեւենշթեյնների երեխաները՝ Ռոբերտ Լեւենշթեյնը եւ Վիլհելմինա Հելենա Լեւենշթեյնը, տարագրվել էին ԱՄՆ եւ այն ժամանակ պորտուգալական գաղութ Մոզամբիկ՝ համապատասխանաբար։
Միայն Իրմա Լեւենշթեյն Քլյայնն է մնացել Ամստերդամում, նա Ռոբերտի կինն էր, որից բաժանվել էր։ Նա ողջ է մնացել նացիստական օկուպացիայից եւ Երկրորդ համախարհային պատերազմից հետո։
Սեփականության իրավունքի համար մղվող վեճում Բավարիայի պետական բանկը ենթադրել է, որ Իրմա Լեւենշթեյն Քլյայնը կտավը հանել է աճուրդի ամուսնալուծության պատճառով։
Իսկ հայցվորներն այն կարծիքին էին, որ աճուրդը տեղի է ունեցել Նիդեռլանդների օկուպացիայի եւ հրեական հետապնդումների պատճառով։
Ուսումնասիրելով պատմական վկայությունները՝ հանձնաժողովը եկել է այն եզրակացության, որ «կտավն առգրավվել է հրեական հետապնդումների հետեւանքով։ Լեւենշթեյն ընտանիքը եւ Իրմա Լեւենշթեյն Քլյայնը ենթարկվել են հետապնդումների որպես հրեաներ Նիդեռլանդների օկուպացիայի սկզբում՝ 1940թ., նշվել է եզրակացությունում։

An independent German commission on Tuesday recommended that a painting by Wassily Kandinsky currently owned by the Bavarian state bank be returned to the heirs of a Jewish family that originally owned the piece of art, AP reported.
The commission can be called on in cases of disputes over the restitution of Nazi-confiscated cultural property, especially Jewish property.
In the case of the heirs of Hedwig Lewenstein Weyermann and Irma Lewenstein Klein versus Bayerische Landesbank, the commission advised that the 1907 painting “The Colorful Life” by Russian artist Kandinsky be returned to the heirs.
The commission’s recommendations are non-binding but are mostly followed by the parties once they have agreed to call on it to resolve the conflict.
The large tempera painting shows a group of colorfully clad people on a lawn, some eating or playing music, while others seem to be dancing.
In its conclusion, the commission says that from November 1927, the painting belonged to Hedwig and Emanuel Albert Lewenstein, a Jewish couple living in Amsterdam, and was part of their extensive art collection. The painting was auctioned off on Oct. 9, 1940—just a few months after Germany’s Wehrmacht occupied the Netherlands—at an auction house in Amsterdam.
Before the auction, the piece had been on loan from the Lewenstein family to the Stedelijk Museum in Amsterdam, from where it was taken on Sept. 5, 1940 by order of the art dealer Abraham Mozes Querido, the commission said in a statement.
“Despite years of research,” the commission said it was unable to trace the path of the painting.
“It cannot be proven on whose initiative the painting was sold as part of the Lewenstein estate to the auction house Frederik Muller & Co. at the auction,” the commission said.
It added that the art piece was acquired by Salomon B. Slijper, whose widow sold it to Bayerische Landesbank in 1972 for 900,000 Dutch guilders. Since then, it has been on loan to the Staedtische Galerie im Lenbachhaus and Kunstbau museum in Munich.
At the time of the 1940 auction, the children of Hedwig and Emanuel Albert Lewenstein—Robert Gotschalk Lewenstein and Wilhelmine Helene Lewenstein—had emigrated to the United States and to then-Portuguese colony of Mozambique, respectively.
Only Irma Lewenstein Klein remained in Amsterdam — she was Robert’s separated wife. She survived the Nazi occupation and World War II.
In the dispute over the painting’s ownership, the Bayerische Landesbank suggested that Irma Lewenstein Klein had put up the painting for auction in connection with her divorce settlement.
The claimants, however, were of the opinion that the auction of the painting took place in connection with the Netherland’s occupation by the Nazis and the systematic persecution of the Jewish population that followed.
After studying the historic evidence, the commission concluded “the painting was seized as a result of persecution. The Lewenstein family and Irma Lewenstein Klein were persecuted as Jews” from the beginning of the German occupation of the Netherlands in 1940, it said.