Տաճարային համալիրը գտնվում է Չինաստանի մայրաքաղաքի Դունչեն շրջանի հենց կենտրոնում (ֆոտոռեպորտաժ)։
Ձմռան սկզբին Չինաստանի կառավարությունը չեղարկեց քովիդի սահմանափակումները երկրում, եւ կյանք արագ վերադարձավ սովորական հուն՝ ռեստորանները չինական քաղաքներում նորից լցվել են մարդկանցով, զբոսաշրջային հոսքն արտասահմանից սկսել է վերադառնալ նախկին ցուցանիշներին, բարելավվել է ներքին տուրիզմի վիճակագրությունը։
Երկնքի տաճարը ամենահանրահայտ վայրերից մեկն է Պեկինում։ Այն միշտ լիքն է մարդկանցով, որոնք գալիս են դիտելու շինությունը, որն ստեղծվել է Մին հարստության ժամանակ՝ որպես երկնքի երկրպագության վայր, որպես տեղ, որտեղ այդ նույն երկնքին խնդրել են բերքատվություն եւ համապատասխան ծեսեր իրականացրել։ Հնում չինացիները կարծում էին, որ երկինքը կլոր է, իսկ երկիրը՝ քառակուսի։ Ելնելով այս հայեցակարգից՝ տաճարի հիմնական կառույցները կառուցվել են շրջանի ձեւով։
Գլխավոր տաճարը («Աղոթքի տաճարը հարուստ բերքի համար») սկզբում գործել է որպես Երնքի եւ Երկրի տաճար եւ կապված է եղել Երկնքին, որը տնօրինում էր մարդկանց ճակատագրերը, զոհաբերության գլխավորագույն պետական ծեսերի հետ։ Համալիրի տարածքում աճում է մոտ 60 000 ծառատեսակ, դրանցից գրեթե յուրաքանչյուրի վրա կա ցուցանակ, որն ունի կուար-կոդ՝ որը սքանավորելով դուք կստանաք տեղեկություն բույսի անվան ու տարիքի մասին։
Հինգ դար շարունակ, տարին մեկ անգամ, ձմռան արեւադարձի օրը կայսրերը եկել են այստեղ, որպեսզի եռօրյա պասից հետո շռայլ ընծաներ մատուցեն Երկնքին։
Տաճարը եռահարկ կառույց է՝ 38 մետր բարձրությամբ, որը հենվում է 28 փայտե սյուներին՝ առանց մեխերի եւ ցեմենտի օգտագործման։ 28 փայտե սյուներն ունեն իրենց իմաստը՝ չորս կենտրոնական սյուները նշանավորում են տարվա եղանակը, միջին շարքի 12 սյուները՝ 12 ամիսները, իսկ արտաքին շարքի 12 սյուները՝ օրվա 12 ժամերը։

Храмовый комплекс находится в самом центре района Дунчэн столицы Китая (фоторепортаж).
В начале зимы правительство КНР отменило ковидные ограничения в страны, и жизнь быстро вернулась в свое русло – ресторанчики в китайских городах вновь наполнились людьми, турпоток из-за рубежа начал возвращаться на прежние показатели, увеличилась статистика внутреннего туризма.
Храм неба – одно из самых популярных мест в Пекине. Он всегда полон людьми, которые приходят посмотреть на сооружение, созданное при империи Мин как место поклонения небу, как место, где у того же неба просили урожай и проводили соответствующие ритуалы. В древности китайцы считали, что небо круглое, а земля квадратная. Исходя из этой концепции, основные постройки храма выполнены в форме круга.
Главный храм («Храм молитвы за богатый урожай») первоначально действовал как храм Неба и Земли и был связан с главнейшими государственными ритуалами жертвоприношения Небу, властвующему над судьбами человека. На территории комплекса прорастает около 60000 сортов деревьев, почти на каждом из них есть табличка, которая имеет куар-код, сканируя который вы получите информацию об имени растения и его возрасте.
В течение пяти веков раз в год, в день зимнего солнцестояния, императоры прибывали сюда, чтобы после трехдневного строгого поста принести Небу щедрые дары.
Сам храм – это трехъярусная постройка в 38 метров, которая поддерживается 28-ю деревянными колоннами без использования гвоздей и цемента. 28 деревянных столбов имеют свой смысл – четыре центральные колонны обозначают времена года, 12 столбов среднего ряда - 12 месяцев, а 12 колонн наружного ряда - 12 часов суток.