Չինաստանի հարավային Գուանդուն նահանգում ավելի քան 460 հազար մարդ է տարհանվել Սաոլա թայֆունի մոտենալու պատճառով, հայտնում է China Daily-ն։
Պարբերականի փոխանցմամբ, նահանգային կառավարությունը բարձրացրել է արտակարգ իրավիճակների արձագանքման իր պատրաստվածությունը ամենաբարձր մակարդակի: Նահանգի 13 քաղաքների տարրական և միջնակարգ դպրոցներին և մանկապարտեզներին խորհուրդ է տրվել հետաձգել ուսումնական տարվա սկիզբը սեպտեմբերի 4-ին, մոտ 85,000 ձկնորսական նավ է վերադարձել նավահանգիստ, իսկ 82 առափնյա հանգստավայր ժամանակավորապես փակվել է: Շուրջ 64,000 փրկարար և սպասարկող աշխատակիցներ պատրաստվել են նահանգի յոթ քաղաքներում:
Պարբերականի տվյալներով՝ օդերևութաբանական, հիդրոլոգիական և ծովային գերատեսչությունների կանխատեսումների համաձայն՝ գերթայֆունը պետք է հարվածի ուրբաթ երեկոյան Գուանդուն նահանգում։ Չինաստանի հարավում գտնվող Շենչժեն քաղաքի իշխանությունները ուրբաթ օրը կդադարեցնեն բոլոր հաստատությունների, առևտրային կազմակերպությունների և տրանսպորտի աշխատանքը։ Նրանց ծանուցման մեջ պարզաբանվում է, որ տեղական ժամանակով ժամը 16:00-ից բոլոր ընկերությունները, խանութներն ու շուկաները պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։ Եվս երեք ժամ հետո երթեւեկությունը կդադարեցվի։ Նահանգը դադարեցրել է 4,1 հազար գնացքների և 67 ջրային մարդատար երթուղիների շարժը։ Ցզյան Չաոշան միջազգային օդանավակայանում շուրջ 60 չվերթ է չեղարկվել։
Գուանդուն նահանգի հարավում գտնվող Հոնկոնգի օդերեւութաբանական աստղադիտարանը նույնպես բարձրացրել է փոթորկի նախազգուշացման իր մակարդակը նախավերջին մակարդակի, քանի որ թայֆունի էպիկենտրոնը կանցնի ծովում՝ քաղաքից 40 կմ հարավ։ Օդերեւութաբանները նշել են, որ քամու արագությունը թայֆունի կենտրոնում 43 մ/վ է, իսկ շառավիղը՝ մոտ 150 կմ։

Более 460 тыс. человек эвакуировали в провинции Гуандун на юге Китая в связи с приближением тайфуна «Саола», сообщила газета China Daily.
По ее информации, администрация провинции повысила степень готовности реагирования на чрезвычайные ситуации до наивысшего уровня. Начальным и средним школам, а также детским садам в 13 городах провинции рекомендовано перенести начало учебного года на 4 сентября, почти 85 тыс. рыболовецких судов вернулись в гавани, 82 прибрежных курорта временно прекратили свою работу. Около 64 тыс. спасателей и работников ремонтных служб переведены в режим ожидания в семи городах по всей провинции.
Как отмечает издание, согласно прогнозу метеорологического, гидрологического и морского департаментов, супертайфун должен обрушиться на провинцию Гуандун в пятницу вечером. Власти города Шэньчжэнь на юге Китая в пятницу приостановят работу всех учреждений, коммерческих организаций и транспорта. В их уведомлении уточняется, что с 16:00 по местному времени все компании, магазины и рынки должны прекратить деятельность. Еще через три часа будет приостановлено движение транспорта. В провинции приостановлено движение 4,1 тыс. поездов и 67 маршрутов водного пассажирского сообщения. В международном аэропорту Цзеян Чаошань отменены около 60 рейсов.
Метеорологическая обсерватория Гонконга, расположенного к югу от провинции Гуандун, также повысила уровень штормового предупреждения до предпоследнего уровня, так как эпицентр тайфуна пройдет в море, в 40 км к югу от города. Метеорологи отметили, что скорость ветра в центре тайфуна составляет 43 м/с, а его радиус - около 150 км.