Գերմանական ընկերությունները այս տարի կկորցնեն մոտ 206 միլիարդ եվրո ՏՏ սարքավորումների և տվյալների գողության, ինչպես նաև լրտեսության հետևանքով։ Այս մասին են վկայում Տեղեկատվական, հեռահաղորդակցության և համակարգչային տեխնոլոգիաների դաշնային ասոցիացիայի (BITKOM) կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները, որի ընթացքում հարցում է անցկացվել ավելի քան 1000 ընկերությունում։
Հարցման տվյալները ցույց են տվել, որ կազմակերպված հանցավորությանը վերագրվող կիբերհարձակումների թիվը զգալիորեն աճել է։ Այսպիսով, ընկերությունների 52%-ը նշել է, որ կիբերհարձակումների պատճառով վտանգ է զգում իր գոյության համար։ «Գերմանական տնտեսությունը շատ գրավիչ թիրախ է հանցագործների և մեզ թշնամաբար տրամադրված երկրների համար», - ասում է BITKOM-ի ղեկավար Ռալֆ Վինթերգերստը։
ՏՏ սարքավորումների և տվյալների հափշտակության, արդյունաբերական լրտեսության հետևանքով հասցված ընդհանուր վնասը, ըստ նրա, այս տարի գնահատվում է 206 միլիարդ եվրո։ Այս ցուցանիշը երրորդ անգամ անընդմեջ գերազանցում է 200 միլիարդ եվրոյի նշագիծը։ 2022թ. Այն կազմել է 203 մլրդ եվրո, 2021թ.՝ 223 մլրդ եվրո։ Միևնույն ժամանակ, հարցված ձեռնարկությունների 82%-ը հայտնել է, որ վերջին 12 ամիսների ընթացքում ավելի հաճախ են ենթարկվել կիբերհարձակումների։
BITKOM-ը պնդում է, որ ամենաշատ հարձակումները լինում են Չինաստանից և Ռուսաստանից։ Սակայն ընկերությունների 51%-ը նշել է, որ ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո զանգվածային կիբերհարձակումների մտավախությունը չի իրականացել։ Ընդ որում, ձեռնարկությունների 75%-ը կարծում է, որ Գերմանիայի անվտանգության մարմիններն անզոր են դրսից եկող կիբերհարձակումների դեմ։

Германские компании в нынешнем году потеряют порядка €206 млрд в результате кражи IT-оборудования и данных, а также шпионажа. Об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного Федеральным объединением информационных, телекоммуникационных и компьютерных технологий (BITKOM), в ходе которого было опрошено более 1 000 компаний.
Как показали данные опроса, количество кибератак, приписываемых организованной преступности, значительно возросло. Так, 52% компаний заявили, что из-за кибератак ощущают угрозу своему существованию. «Германская экономика является весьма привлекательной мишенью для преступников и враждебных нам стран», - пояснил глава BITKOM Ральф Винтергерст.
Общий ущерб, нанесенный кражей IT-оборудования и данных, промышленным шпионажем, по его словам, оценивается в этом году в €206 млрд. Этот показатель уже в третий раз подряд превышает отметку в €200 млрд. В 2022 году это значение составляло €203 млрд, в 2021 году - €223 млрд. Вместе с тем 82% опрошенных предприятий сообщили, что за последние 12 месяцев чаще подвергались кибератакам.
В то же время в BITKOM утверждали, что все больше атак исходит из Китая и России. Однако 51% компаний указали, что опасения по поводу массовых кибератак после начала конфликта на Украине не оправдались. При этом 75% предприятий считают, что органы безопасности ФРГ бессильны перед кибератаками из-за границы.