Մոտ 300 աղջիկներ երկուշաբթի Ֆրանսիայի դպրոցներ են եկել աբայաներով՝ արաբական ավանդական երկար զգեստներով, որոնք արգելված է կրել հանրապետության ուսումնական հաստատություններում։ Այս որոշումը վերաբերում է ցանկացած կրոնական հագուստի, ընդգծել է Ֆրանսիայի կրթության նախարար Գաբրիել Աթալը։
«Երկուշաբթի մոտ 298 մարդ դպրոցներ է եկել աբայաներով,- ասել է Աթալը BFMTV հեռուստաալիքի եթերում։- Ընդ որում՝ 67 աղջիկ հրաժարվել է փոխել հագուստը եւ տուն է ուղարկվել»։
Աբայայի արգելքի մասին որոշումը Աթալը հրապարակել է օգոստոսին։ Այս քայլի քննադատները հավաստիացնում են, որ այս դեպքում խոսքը ավանդական հագուստի, այլ ոչ թե կրոնականի մասին է, ուստի կրոնական խորհրդանշանների արգելմանը վերաբերող սահմանափակումները չպետք է տարածվեն աբայայի վրա։ Այս հագուստի արգելման հարցը կքննարկվի Պետական խորհրդում՝ Ֆրանսիայի վարչական վերահսկողության բարձրագույն ատյանում։

Около 300 девушек в понедельник пришли в школы Франции в абайях - длинных традиционных арабских платьях, которые теперь запрещено носить в учебных заведениях республики. Это решение касается любой религиозной одежды, подчеркнул министр образования Франции Габриэль Атталь.
«В понедельник 298 человек пришли в школы в абайях, - сказал Атталь в эфире телеканала BFMTV. - При этом 67 девушек отказались переодеться и были отправлены домой».
Решение о запрете абайи было озвучено Атталем в августе. Критики этого шага утверждают, что в данном случае речь идет о традиционной одежде, а не религиозной, поэтому ограничения, касающиеся религиозных символов, не должны распространяться на абайю. Запрет на ношение этого вида одежды будет рассмотрен в Государственном совете - высшей инстанции административного надзора Франции.