Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող բոլոր անձինք կկարողանան պետպատվերով դեղեր ստանալ 100 տոկոս փոխհատուցմամբ ։ Այս մասին սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նախարարի խոսքով՝ երկրում 100 տոկոս փոխհատուցում ստացել են միայն 1-ին եւ 2-րդ խմբի հաշմանդամները, իսկ 3-րդ խմբի հաշմանդամները ստացել են 30-50% փոխհատուցում:
«Սակայն, օրենսդրության նոր խմբագրության համաձայն, երրորդ խմբի հաշմանդամները նույնպես կստանան 100 տոկոս փոխհատուցում։ Փոփոխությունները ուժի մեջ կմտնեն առաջիկայում»,-ասաց նախարարը։
Այդ արտոնություններից կարող են օգտվել նաեւ նրանք, ովքեր դեռ գտնվում են հաշմանդամության նախկին խմբում, եւ նրանք, ովքեր տեղափոխվել են նոր խումբ։

В Армении все лица с инвалидностью смогут получать лекарства по госзаказу со 100%-ой компенсацией. Об этом на заседании Национального Собрания заявила 13 сентября министр здравоохранения республики Анаит Аванесян, отвечая на вопросы депутатов.
По словам министра, в стране 100%-ую компенсацию получали только инвалиды 1-й и 2-й группы, а инвалиды 3-й группы получали компенсацию в размере 30-50%.
«Однако, согласно новой редакции законодательства, инвалиды третьей группы также будут получать 100%-ую компенсацию. Поправки вступят в силу в ближайшее время», - сообщила Аванесян.
Этими льготами, как отметила министр, смогут воспользоваться и те, кто еще находится в прежней группе инвалидности, и те, кто переведен в новую.