Պաղեստինի կարծիքով՝ ՄԱԿ-ը պետք է ավելի ակտիվ դեր խաղա Իսրայելի հետ իր բազմամյա հակամարտությունը կարգավորելու գործում, բայց դա առայժմ տեղի չի ունենում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է արաբական պետության արտաքին գործերի նախարար Ռիադ ալ-Մալիքին։
«Նրանք պետք է ավելին անեն, սակայն, ցավոք, նրանց արածն անբավարար է»,- ասել է ալ-Մալիքին Նյու Յորքում, ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի բարձրամակարդակ շաբաթվա շրջանակում։
Անդրադառնալով ռուս գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ հնարավոր հանդիպմանը Նյու Յորքում՝ նա նշել է, որ ներկա պահին նման շփումներ նախատեսված չեն։ Նախարարը հույս է հայտնել, որ իր հանդիպումը Լավրովի հետ, այնուամենայնիվ, տեղի կունենա մինչեւ պաղեստինյան պատվիրակության մեկնումը, որը նշանակված է հինգշաբթի, ճաշից հետո։

Палестина считает, что ООН должна сыграть более активную роль в вопросе урегулирования ее многолетнего конфликта с Израилем, однако этого пока не происходит, заявил РИА Новости глава внешнеполитического ведомства арабской страны Рияд аль-Малики.
«Они должны делать больше, однако, к сожалению, они делают недостаточно», - сказал аль-Малики на полях проходящей в Нью-Йорке недели высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН.
Затрагивая вопрос возможной встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым в Нью-Йорке, он отметил, что на данный момент такие контакты не запланированы. При этом министр выразил надежду, что его встреча с Лавровым все же состоится до отъезда палестинской делегации, который назначен на послеобеденное время в четверг.