Եգիպտոսը բանակցում է Աբու Դաբիի բանկի հետ Ղազախստանից ցորենի ձեռքբերումը վարկավորելու համար, տեղեկացրել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով թրեյդերներին։
Այս քայլը կարող է Եգիպտոսին Ռուսաստանի հացահատիկի էժան այլընտրանք լինել, որը անցած տարվանից ավելի շատ հացահատիկ է մատակարարում, բայց վերջերս փակել է հացահատիկի գնման գործարքը ոչ պաշտոնական նվազագույն մակարդակից ավելի ցածր գնով, ասում են թրեյդերները։
Եգիպտոսը աշխարհում հացահատիկի ամենախոշոր գնորդն է եւ փորձում է կրճատել ներմուծման իր ծախսերը, քանի որ պայքարում է արտարժույթի անբավարարության դեմ։
Վարկային գործարքի վերաբերյալ բանակցությունները Ղազախստանում հացահատիկ ձեռք բերելու համար վաղ փուլում են, քննարկվում են գինը, հացահատիկի քանակությունը, ինչպես նաեւ վարկի արժեքը, տեղեկացրել է բանակցությունների ընթացքին ծանոթ աղբյուրը։

Египет ведет переговоры с банком в Абу-Даби о кредитной линии для финансирования закупок пшеницы в Казахстане, сообщает Reuters со ссылкой на трейдеров.
Этот шаг может дать Египту дешевую альтернативу зерну из России, которая с прошлого года поставляет все большую долю пшеницы, но недавно заблокировала сделку по закупке пшеницы по цене ниже неофициального минимального уровня, говорят трейдеры.
Египет является крупнейшим покупателем пшеницы в мире и пытается сократить свои расходы на импорт, поскольку борется с нехваткой иностранной валюты.
Переговоры по кредитной сделке для закупок в Казахстане находятся на ранней стадии, обсуждается цена и количество пшеницы, а также стоимость кредита, сообщил источник, знакомый с ходом переговоров.