Լեհաստանի և Ուկրաինայի միջև հացահատիկի ներկրման շուրջ տարաձայնություններն էական ազդեցություն չեն ունենա երկրների միջև լավ երկկողմ հարաբերությունների վրա, հայտարարել է Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան՝ փորձելով թուլացնել լարվածությունն այդ հարցում, փոխանցում է Reuters-ը։
Անցյալ շաբաթ Լեհաստանը որոշեց երկարաձգել ուկրաինական հացահատիկի ներկրման արգելքը՝ առաջացնելով Կիևի զայրույթը։
«Ես կասկած չունեմ, որ Ուկրաինայից լեհական շուկա հացահատիկի մատակարարման շուրջ վեճը լեհ-ուկրաինական հարաբերությունների դրվագ է», - ասել է նախագահ Անջեյ Դուդան՝ գործարար համաժողովի ժամանակ: «Ես չեմ հավատում, որ սա էական ազդեցություն կունենա դրանց վրա, ուստի մենք պետք է լուծենք այս հարցը մեր միջև»:
Սլովակիան, Լեհաստանը և Հունգարիան ազգային սահմանափակումներ են մտցրել ուկրաինական հացահատիկի ներմուծման վրա այն բանից հետո, երբ ԵՀ-ն որոշել է չտարածել ներմուծման արգելքն այդ երկրներ և բլոկի մյուս անդամներ՝ Բուլղարիա և Ռումինիա:
Այս երկրները պնդում են, որ ուկրաինական էժան գյուղատնտեսական ապրանքները, որոնք նախատեսված են հիմնականում դեպի արևմուտք և նավահանգիստներ տարանցման համար, վաճառվում են տեղում՝ վնասելով սեփական ֆերմերներին:
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զայրացրել է իր հարևաններին, երբ նա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում ասել է, որ Կիևն աշխատում է հացահատիկի արտահանման համար ցամաքային ուղիները պահպանելու ուղղությամբ, սակայն հացահատիկի ներկրման շուրջ «քաղաքական թատրոնը» միայն օգնում է Մոսկվային։
Սպասվում էր, որ Դուդան Նյու Յորքում կհանդիպի Զելենսկիի հետ, սակայն նման հանդիպում չի կայացել։ Հինգշաբթի TVN24 մասնավոր հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հարցին ի պատասխան՝ նա ասաց, որ «մթնոլորտը լարվել է», և ինքը դառնացել է՝ լսելով Զելենսկիի խոսքերը։
Սակայն, նա նաև ասաց, որ «իհարկե» նրանք դեռ ընկերներ են, և ինքը հույս ունի, որ, հնարավորության դեպքում, դեմ առ դեմ կզրուցի Զելենսկիի հետ։

Разногласия между Польшей и Украиной по поводу импорта зерна не окажут существенного влияния на хорошие двусторонние отношения между странами, заявил польский президент Анджей Дуда, пытаясь ослабить напряженность по этому вопросу, передает Reuters.
На прошлой неделе Польша решила продлить запрет на импорт украинского зерна, чем разозлила Киев.
«Я не сомневаюсь, что спор о поставках зерна из Украины на польский рынок является эпизодом польско-украинских отношений», - заявил президент Анджей Дуда на бизнес-конференции. «Я не верю, что это может оказать на них существенное влияние, поэтому нам нужно решить этот вопрос между нами».
Словакия, Польша и Венгрия ввели национальные ограничения на импорт украинского зерна после того, как ЕК решил не продлевать запрет на импорт в эти страны и других членов блока - Болгарию и Румынию.
Эти страны утверждают, что дешевые украинские сельскохозяйственные товары, предназначенные в основном для транзита дальше на запад и в порты, продаются на местах, нанося вред их собственным фермерам.
Президент Владимир Зеленский разозлил своих соседей, когда заявил Генеральной Ассамблее ООН, что Киев работает над сохранением сухопутных маршрутов для экспорта зерна, но «политический театр» вокруг импорта зерна только помогает Москве».
Ожидалось, что Дуда встретится с Зеленским в Нью-Йорке, но такая встреча не состоялась. Отвечая на вопрос об этом в интервью частной телекомпании TVN24 в четверг, он сказал, что «атмосфера стала напряженной» и ему горько слышать слова Зеленского.
Однако он также сказал, что «конечно», они все еще друзья, и он надеется поговорить с Зеленским лицом к лицу, как только появится такая возможность.