Ծայրահեղ աջերի առաջնորդ Մարին լը Պենը և նրա կուսակցության ևս 23 անդամներ պետք է դատարանի առաջ կանգնեն՝ ԵՄ միջոցները չարաշահելու մեղադրանքով, հայտարարել են Փարիզի դատախազները:
Փարիզի դատախազները հետաքննություն են սկսել 2016 թվականի դեկտեմբերին՝ ասելով, որ դա նպատակ ուներ պարզելու, թե արդյոք այն ժամանակվա «Ազգային ճակատ»-ն օգտագործել է ԵՄ խորհրդարանականների օգնականների համար նախատեսված գումարները՝ կուսակցության համար աշխատող անձնակազմին վճարելու համար:
ԵՄ-ն օրենսդիրներին միջոցներ է տրամադրվում ծախսերը հոգալու համար, այդ թվում՝ նրանց օգնականների համար, բայց դրանք նախատեսված չեն կուսակցական ծախսերի համար:
Լը Պենի կուսակցությունը, որն այժմ հայտնի է որպես «Ազգային միասնություն», հերքում է որևէ խախտում: «Մենք վիճարկում ենք այս դիրքորոշումը, որը, ըստ երևույթին, ընդդիմադիր օրենսդիրների և նրանց օգնականների աշխատանքի թյուրիմացություն է, և հիմնականում քաղաքական բնույթ է կրում», - ասվում է Reuters-ին տված՝ կուսակցության հայտարարության մեջ։
Լը Պենին սպառնում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում, մեկ միլիոն եվրո տուգանք և, քանի որ նա ընտրված պաշտոնյա է, 10 տարով պետական ​​պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկում, հայտնում են դատախազները։

Прокуратура Парижа заявила, что лидер ультраправой Марин Ле Пен и 23 других члена ее партии должны предстать перед судом по обвинению в нецелевом использовании средств ЕС.
Прокуратура Парижа начала расследование в декабре 2016 года, заявив, что его целью было выяснить, использовал ли тогдашний «Национальный фронт деньги», предназначенные для помощников парламентариев ЕС, для оплаты труда сотрудников, работавших на партию.
Законодателям ЕС выделяются средства на покрытие расходов, включая их помощников, но они не предназначены для использования на партийные расходы.
Партия Ле Пен, ныне известная как «Национальное объединение», отрицает какие-либо нарушения. «Мы оспариваем эту позицию, которая представляется ошибочным пониманием работы оппозиционных законодателей и их помощников,  и носит прежде всего политический характер», - заявила партия в заявлении Reuters.
Ле Пен грозит тюремное заключение сроком на 10 лет, штраф в один миллион евро и, поскольку она является выборным должностным лицом, лишение права занимать государственные должности в течение 10 лет, сообщила прокуратура.