Հոկտեմբերի 23-ին Թեհրանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իրանական կողմի հրավերով մասնակցել է տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի («3+3») ձևաչափով հանդիպմանը, որին մասնակցում էին նաև Իրանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ կան խնդիրներ, շատ բարդ խնդիրներ, կա պատմություն, և այդ խնդիրները պետք է հասցեագրվեն, այլապես տարածաշրջանը դատապարտված կլինի ընդմիշտ մնալ անցյալում։ Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ առկա խնդիրների կարգավորումը կարող է տարածաշրջանում ապահովել համագործակցային մթնոլորտ՝ որպես զարգացման կարևոր երաշխիք։
Ընդգծելով, որ ապագայի ծրագրերը հնարավոր չի լինի կյանքի կոչել, եթե տարածաշրջանային համակեցության՝ միջազգային իրավունքով սահմանված կարմիր գծերը չհարգվեն բոլորի կողմից՝ Արարատ Միրզոյանը որպես ուղենիշ նշել է ՄԱԿ կանոնադրության նպատակներն ու սկզբունքները և ի մասնավորի ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառումը, պետությունների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, սահմանների անքակտելիության սկզբունքները, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը։ «Ընդ որում, կարևոր է հավատարմությունն այս սկզբունքներին ինչպես մեր գործողություններում, այնպես էլ մեզանից յուրաքանչյուրի հռետորաբանության մեջ։ Ագրեսիվ և սպառնալիքներով լի հռետորաբանության պայմաններում դժվար է պատկերացնել նպաստավոր մթնոլորտի ստեղծում, որը թույլ կտա կյանքի կոչել տարածաշրջանային հավակնոտ նախագծեր։ Հայաստանն, իր հերթին, հավատարիմ է այս սկզբունքներին»,- իր խոսքում ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը։
Վկայակոչելով նախորդ՝ 2021թ. դեկտեմբերին կայացած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունն առ այն, որ այս խորհրդակցությունները չեն վերածվելու հակամարտությունների քննարկման հարթակի, այլ առավելապես կենտրոնանալու են համատեղ տնտեսական և զարգացման օրակարգերի վրա՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է տարածաշրջանային համագործակցությունը տնտեսության, լոգիստիկայի, էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման, մշակութային ժառանգության պահպանման և այլ ոլորտներում։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը՝ ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը նշել է. «Հայաստանի Հանրապետությունը, լինելով դեպի ծով ելք չունեցող պետություն, շահագրգռված է տարածաշրջանում բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և հետագա զարգացմամբ։ Պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է մաս դառնալ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերին։ Մենք կարծում ենք, որ հյուսիս-հարավ և արևելք-արևմուտք տրանսպորտային ուղիների հատումը մեր տարածաշրջանում և այդ թվում՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, յուրօրինակ «խաղաղության խաչմերուկ» կարող է դառնալ մեզ բոլորիս համար։»
Նախարար Միրզոյանն իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ-ն կարևորում է հատկապես երկաթուղային ենթակառուցվածքների՝ միմյանց ինտեգրման գործընթացը, այդ թվում՝ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման կամ վերագործարկման միջոցով. Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգիռ է Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային կապ ունենալ Իրանի, Ռուսաստանի և Կենտրոնական Ասիայի հետ՝ փոխադարձության սկզբունքով ապահովելով իր տարածքով անցնող երկաթուղու հասանելիությունը տարածաշրջանային մյուս երկրների, ինչպես նաև այլ միջազգային անցման համար։ Այս համատեքստում ոչ պակաս կարևոր է նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերագործարկումը, ինչպես նաև Հյուսիս-Հարավ նախագծի մի ճյուղի՝ Հայաստանի տարածքով անցկացումը։

On October 23, in Tehran, upon invitation of the Iranian side, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the regional consultative platform («3+3»), which was also attended by the Foreign Ministers of Iran, Russia, Azerbaijan and Turkey.
During the meeting Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan noted that there are problems, very complicated problems and there is a history, but these issues need to be addressed otherwise, the region is doomed to remain in the past. Minister Mirzoyan added that settlement of current issues may ensure a cooperative environment in the region as an important guarantee for development.
Emphasizing that it will not be possible to implement future plans if the red lines of regional coexistence defined by international law are not respected by all, Minister Mirzoyan indicated that the goals and principles of the United Nation Charter and in particular the exclusion of the use of force and the threat of force, the principles of territorial integrity, sovereignty, inviolability of borders and the protection of fundamental human rights should be the guidelines. “Moreover, it is important to adhere to these principles both in our actions and in our rhetoric. In conditions of aggressive and threatening rhetoric, it is difficult to imagine the creation of a favorable environment, which will allow the implementation of ambitious regional projects. Armenia, for its part, is loyal to those principles.” - Ararat Mirzoyan emphasized in his speech.
Referring to the agreement reached during the previous meeting in December 2021, that these consultations will not turn into a platform to discuss the conflicts, but rather will mostly focus on joint economic and development agendas, Minister Mirzoyan noted that Armenia values regional cooperation in economy, logistics, energy, water resources management, protection of cultural heritage and other areas.
Touching upon the unblocking of regional infrastructure Foreign Minister of Armenia noted: “The Republic of Armenia, being a landlocked country, is interested in the unblocking and further development of all infrastructure in the region. Based on the principles of sovereignty and jurisdiction of states, reciprocity and equality of countries the Republic of Armenia is ready to become part of regional infrastructure projects. We believe that the intersection of north-south and east-west transportation routes in our region, including the sovereign territory of Armenia, can become a unique “crossroad of peace” for all of us.”
Minister Mirzoyan noted in his remarks that Armenia gives importance especially to the process of integrating railway infrastructures, through the construction or re-operation of the necessary infrastructures in particular. The Republic of Armenia is interested in having a railway connection with Iran, Russia and Central Asia through the territory of Azerbaijan, based on the principle of reciprocity providing access to the railway passing through its territory for other regional countries, as well as for other international passage. In this context, the reopening of the Gyumri-Kars railway, as well as the passage of a branch of the North-South project through the territory of Armenia, is of no less important.