Հարավային Կորեան և ԱՄՆ-ը լայնածավալ զորավարժություններ են անցկացնում՝ հրետանու զանգվածային կիրառմամբ անսպասելի հարձակումը հետ մղելու համար՝ հետևելով արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման օրինակին, այդ թվում՝ ԿԺԴՀ-ին սահմանակից տարածաշրջանում։ Այս մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը՝ հարավկորեացի զինվորականներին հղումով։
Զորավարժությունները սկսվել են հոկտեմբերի 25-ին և նախատեսված են մինչև հոկտեմբերի 27-ը։ Նրանց նպատակն է հակառակորդի հեռահար հրետանու դեմ պայքարում` անսպասելի հարձակման դեպքում բարձրացնել պատրաստության մակարդակը:Զորավարժություններին ամբողջ երկրում ներգրավված է եղել երկու կողմերից ավելի քան 5400 զինծառայող և մոտ 300 միավոր հրետանի։ Դրանք տեղի են ունենում հանրային քննարկումների ֆոնին, թե արդյոք հարավկորեական զինվորականները պատրա՞ստ են անսպասելի հարձակումը հետ մղել լայնածավալ հրետանային կիրառմամբ պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման օրինակով, որը հոկտեմբերի 7–ին Իսրայելի վրա հարձակման ժամանակ լայնածավալ հրթիռային հարձակում գործեց։
Բացի այդ, եռօրյա զորավարժություններին ներգրավվել են անօդաչու թռչող սարքեր, հակամարտկոցային ռադարներ, MLRS, հարավկորեական F-15K կործանիչներ և ամերիկյան A-10 հարվածային ինքնաթիռներ։ Ընթացիկ վարժանքները «Հոգուկ» զորավարժությունների մի մասն են, որոնք սկսվել են հոկտեմբերի 16-ին և կշարունակվեն մինչև նոյեմբերի 22-ը:

Южная Корея и США проводят масштабные учения по отражению внезапного нападения с массированным применением артиллерии по примеру радикального палестинского движения ХАМАС, в том числе в пограничном с КНДР регионе. Об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на южнокорейских военных.
Маневры начались 25 октября и запланированы до 27 октября. Их цель - повысить уровень подготовки по борьбе с дальнобойной артиллерией противника в случае его неожиданной атаки. К учениям по всей стране привлекли более 5 400 военных с обеих сторон и около 300 единиц артиллерийского вооружения. Тренировки проходят на фоне общественной дискуссии о том, готовы ли южнокорейские военные к отражению внезапного нападения с широкомасштабным применением артиллерии по примеру палестинского радикального движения ХАМАС, нанесшего массированный ракетный удар при атаке на Израиль 7 октября.
Как указывает Yonhap, КНДР имеет около 340 единиц дальнобойной артиллерии на границе, способной поражать цели в пределах столичной агломерации, в которой проживает примерно половина населения Южной Кореи. 27 октября к учениям со стрельбой боевыми припасами на полигонах в пограничном уезде Чхорвон были привлечены самоходные артиллерийские установки K9 и K55.
Помимо этого, к трехдневным учениям привлекли беспилотные летательные аппараты, радары контрбатарейной борьбы, РСЗО, южнокорейские истребители F-15K и американские штурмовики A-10. Нынешние тренировки - часть маневров "Хогук", которые начались 16 октября и продолжатся до 22 ноября.