Այստեղ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ռիչարդ Վերմայի ներկայությունը փաստում է, որ Բայդենի վարչակազմը ձգտում է ամրապնդել կապերը ՀՀ-ի հետ: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 17-ին, Տեղական ժողովրդավարության հարցերին նվիրված հայ-ամերիկյան համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշեց ԱՄՆ պետքարտուղարության Նահանգային և քաղաքային դիվանագիտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Նինա Հաչիգյանը:
«Առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալն է նման պատվիրակություն ղեկավարում եւ մենք հիմա պատմություն ենք կերտում: Ես ինքս հավատում եմ տեղական առաջնորդների դերին: Դուք խնդիրներ լուծողներ եք, Դուք ամենամոտն եք գտնվում  մարդկանց, դուք տնտեսական աճ եք ապահովում:
Դուք նաեւ քաղաքացիների իրավունքների ուղղությամբ անելիքներ ունեք: Տեղական իշխանություններն ապահովում են հավաքների ազատությունը, լրագրողների անվտանգությունը, փոքրամասնությունների իրավունքները ոտնձգություններից, իրականացնում են ընտրությունների դիտարկումներ, ոգեշնչում են, որ լինի վստահություն կառավարության նկատմամբ: Դուք կարեւոր հենասյուն եք ժողովրդավարական համակարգի: Ես հավատում եմ տեղական առաջնորդներին»,-ասաց Հաչիգյանը:

US First Deputy Secretary of State Richard Verma’s presence in Armenia proves that the Biden administration seeks to strengthen ties with Armenia. The US Department of State Special Representative for City and State Diplomacy, Ambassador Nina Hachigian, noted this in her address Monday at the US-Armenia Local Democracy Forum that has started in Yerevan
It is the first time that a US First Deputy Secretary of State is leading such a delegation to Armenia, and now they are making history. She herself believes in the role of local leaders. Local authorities are problem solvers, they are the closest to people, they ensure economic growth, Hachigian said.
But local authorities also have things to do towards citizens' rights. Local authorities ensure freedom of assembly, the safety of reporters, the rights of minorities from harassment, observe elections, and inspire confidence in the government. Local authorities are an important pillar of the democratic system. She believes in local leaders," Nina Hachigian added.