Այստեղ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ռիչարդ Վերմայի ներկայությունը փաստում է, որ Բայդենի վարչակազմը ձգտում է ամրապնդել կապերը ՀՀ-ի հետ: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 17-ին, Տեղական ժողովրդավարության հարցերին նվիրված հայ-ամերիկյան համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշեց ԱՄՆ պետքարտուղարության Նահանգային և քաղաքային դիվանագիտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Նինա Հաչիգյանը:
«Առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալն է նման պատվիրակություն ղեկավարում եւ մենք հիմա պատմություն ենք կերտում: Ես ինքս հավատում եմ տեղական առաջնորդների դերին: Դուք խնդիրներ լուծողներ եք, Դուք ամենամոտն եք գտնվում  մարդկանց, դուք տնտեսական աճ եք ապահովում:
Դուք նաեւ քաղաքացիների իրավունքների ուղղությամբ անելիքներ ունեք: Տեղական իշխանություններն ապահովում են հավաքների ազատությունը, լրագրողների անվտանգությունը, փոքրամասնությունների իրավունքները ոտնձգություններից, իրականացնում են ընտրությունների դիտարկումներ, ոգեշնչում են, որ լինի վստահություն կառավարության նկատմամբ: Դուք կարեւոր հենասյուն եք ժողովրդավարական համակարգի: Ես հավատում եմ տեղական առաջնորդներին»,-ասաց Հաչիգյանը:

Присутствие здесь первого заместителя госсекретаря США Ричарда Верма доказывает, что администрация Байдена стремится укрепить связи с Арменией. Об этом во время армяно-американской конференции 17 июня заявила  специальный представитель городской и государственной дипломатии США, посол Нина Хачигян.
«Впервые первый заместитель госсекретаря США возглавляет такую делегацию, и теперь мы творим историю. Я сам верю в роль местных лидеров. Вы решаете проблемы, вы ближе всего к людям, вы обеспечиваете экономический рост.
У вас есть работа в направлении защиты прав граждан. Местные власти обеспечивают свободу собраний, безопасность журналистов, права меньшинств от притеснений, наблюдают за выборами и внушают доверие правительству. Вы являетесь важной опорой демократической системы. Я верю в местных лидеров», – отметила она.