ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջ է անցել Սպիտակ տան ներկայիս օկուպանտ Ջո Բայդենից՝ վեց ճոճվող նահանգներում աջակցության առումով, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կորոշեն գալիք նախագահական ընտրությունների ելքը։ Այս մասին են վկայում ամերիկյան համալսարանի Emerson College-ի վերլուծական ծառայության եւ The Hill թերթի անցկացրած հարցման արդյունքները։
Թրամփն առավելություն ունի Բայդենի նկատմամբ Արիզոնայում (47%-ը 43%-ի դիմաց), Ջորջիայում (45%-ը 41%-ի դիմաց), Վիսկոնսինում (47%-ը 44% տոկոսի դիմաց), Նևադայում (46%-ը 43%-ի դիմաց), Փենսիլվանիայում (47%-ը 45%-ի դիմաց) և Միչիգան ​​(46%-ը 45%-ի դիմաց): Նշվում է, որ հարցման մասնակիցների մեծամասնությունը հայտնել է, որ նախկին նախագահի և ամերիկացի ներկայիս առաջնորդ Հանթեր Բայդենի որդու նկատմամբ կայացված մեղադրական դատավճիռները չեն ազդի իրենց ձայների վրա։
Հարցումն անցկացվել է հունիսի 13-ից հունիսի 18-ը։ Դրան մասնակցել է յուրաքանչյուր նահանգից 1 հազար գրանցված ամերիկացի ընտրող։ Սխալը կազմել է 3 տոկոսային կետ։
Հաջորդ ընտրությունները ԱՄՆ-ում տեղի կունենան նոյեմբերի 5-ին։ 81-ամյա դեմոկրատ Ջո Բայդենը և 77-ամյա հանրապետական ​​Դոնալդ Թրամփն արդեն երաշխավորել են իրենց պաշտոնական առաջադրումը որպես Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուներ երկու առաջատար կուսակցություններից։ Նրանց առաջադրումները պետք է պաշտոնապես հաստատվեն հանրապետականների և դեմոկրատների ազգային կուսակցական համագումարներում՝ համապատասխանաբար հուլիսին և օգոստոսին։ Այսպիսով, պայքարը կանխատեսելիորեն կծավալվի նույն թեկնածուների միջև, ինչ չորս տարի առաջ, երբ Բայդենը հաղթեց Թրամփին, ով ձգտում էր վերընտրվել նախագահի պաշտոնում:

Бывший президент США Дональд Трамп опережает нынешнего хозяина Белого дома Джо Байдена по уровню поддержки в шести колеблющихся штатах, которые, вероятнее всего, решат исход приближающихся выборов главы государства. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного аналитической службой американского университета Emerson College и газетой The Hill.
Трамп имеет преимущество перед Байденом в Аризоне (в соотношении 47% респондентов к 43%), Джорджии (45% к 41%), Висконсине (47% к 44%), Неваде (46% к 43%), Пенсильвании (47% к 45%) и Мичигане (46% к 45%). Отмечается, что большинство участников опроса сообщили, что обвинительные вердикты в отношении экс-президента и сына действующего американского лидера Хантера Байдена не повлияют на их голоса.
Опрос проводился в период с 13 по 18 июня. В нем приняли участие по 1 тыс. зарегистрированных американских избирателей из каждого штата. Погрешность составила 3 п.п.
Очередные выборы пройдут в США 5 ноября. 81-летний демократ Джо Байден и 77-летний республиканец Дональд Трамп уже гарантировали себе официальное выдвижение в качестве кандидатов на пост главы вашингтонской администрации от двух ведущих партий. Официально их кандидатуры должны быть утверждены на общенациональных партийных съездах республиканцев и демократов в июле и августе соответственно. Таким образом, борьба предсказуемо развернется между теми же кандидатами, что и четыре года назад, когда Байден одержал победу над Трампом, добивавшимся переизбрания на президентский пост.