Յուրաքանչյուր երկիր ունի ինքնապաշտպանության իրավունք։ Մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը նույնպես աշխատում է այս ուղղությամբ։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողների համար ճեպազրույցում ասել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը, ով այցով գտնվում է Ադրբեջանում՝ պատասխանելով Հայաստանի կողմից զենք գնելու մասին Բաքվին մտահոգող հարցին։
«Մենք տեղեկություններ ենք լսել, որ Հայաստանը զենք է գնում Ֆրանսիայից։ Սա նաեւ ցուցիչ է, որ կողմերի միջեւ քիչ է վստահությունը միմյանց նկատմամբ, եւ դա կարելի է հասկանալ, քանի որ 30 տարվա հակամարտություն է եղել»,- ասաց նա։
Պետքարտուղարի օգնականը նշել է, որ կողմերն աշխատում են խաղաղության և վստահության ձևավորման ուղղությամբ։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը աջակցում է Ադրբեջանում COP29-ի անցկացմանը, կարևորել է գերեվարված հայերի ազատ արձակումը և դրական է գնահատել սահմանազատման գործընթացը։

Every state has the right to self-defense. We see that Azerbaijan also is working in this direction. James O'Brien, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, who is on a visit to Azerbaijan, said this during a press briefing, APA reports.
The American diplomat commented also on Azerbaijan's concerns regarding France's arming of Armenia.
"We have heard the reports about Armenia buying weapons from France. This is also an indication that there is little trust between the parties, which is understandable given the 30-year conflict," O'Brien said.
The US Assistant Secretary of State noted that the parties are working towards peace and confidence-building measures. He mentioned that Armenia's supporting Azerbaijan's hosting of COP29, the release of Armenian detainees, and the border delimitation process were positive steps, and he appreciated these steps.