ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելությունը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերը հուլիսի 8-11-ը կլինի Հայաստանում՝ հաստատելու Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների խորացող գործընկերությունը, ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և առաջ մղելու Հայաստանի դիմակայունությունը բարձրացնելու ջանքերը։
«Իր այցի ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը կհանդիպի Հայաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, գործարար ոլորտի առաջնորդների, երիտասարդների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու և նրա տնտեսական ներուժը ի շահ ողջ հայության օգտագործելու համար:
Նա նաև կհանդիպի տեղահանված անձանց հետ՝ ուժեղացնելու ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի կառավարությանը հումանիտար, ներառյալ հոգե-սոցիալական և առավել երկարաժամկետ օգնություն տրամադրելու տեղահանվածներին՝ վերականգնելու իրենց կյանքը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

United States Agency for International Development (USAID) Administrator Samantha Power will be in Armenia, from Monday to Thursday, to affirm the United States’ deepening partnership with Armenia, highlight USAID’s support for the Government of Armenia’s reform agenda, and advance efforts to enhance Armenia’s resilience, reports USAID/Armenia Mission.
During her visit, the Administrator will meet with senior Armenian government officials, business leaders, youth and media representatives to underscore USAID’s commitment to strengthening Armenia’s democratic institutions and leveraging its economic potential to the benefit of all Armenians.
She will also meet with displaced persons to reinforce US support to the Government of Armenia in addressing humanitarian, including psychosocial support, and longer-term assistance to help displaced persons rebuild their lives.