Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանի հետ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ՄԱԿ կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման ընթացքին, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից ներկայացված երրորդ կամավոր ազգային զեկույցին։
Մտքեր են փոխանակվել «2030թ. օրակարգի» նպատակներին հասնելու ուղղությամբ ՄԱԿ ԵՏՀ հետ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, կանաչ տնտեսության, շրջակա միջավայրի, ճանապարհային անվտանգության ապահովման բնագավառներում:
Արարատ Միրզոյանը և Տատյանա Մոլչանը քննարկել են նաև բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբի շրջանակներում, փոխգործակցության առաջնահերթությունները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները։

Within the framework of his working visit to New York, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with UN Deputy Secretary General, Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe Tatiana Molcean. The press service of the Foreign Ministry reports.
The interlocutors discussed issues related to the implementation of joint programs between Armenia and UN structures, including with the UN Economic Commission for Europe. The sides touched upon the process of Armenia's effective achievement of the Sustainable Development Goals, the third voluntary national report presented by the RA Minister of Foreign Affairs.
The sides exchanged views on the “2030 Agenda”, opportunities of cooperation with UNECE, including in the sphere of transportation infrastructure, renewable energy sources, green economy, environment, road safety.
Ararat Mirzoyan and Tatiana Molcean discussed the priorities of cooperation in multilateral platforms, including within the group of landlocked developing countries.
The Armenian Foreign Minister also presented the latest developments in the security situation in the South Caucasus.