Վրաստանի արևմտյան մասում հնագետները հայտնաբերել են մարդու կմախք, որն ապրել է մոտ 10 հազար տարի առաջ, գրում է NewsGeorgia-ն։
Եզակի գտածոն հայտնաբերվել է Սաչխերեի մունիցիպալիտետի Բոնդի քարանձավում։
Աճյուններով թմբի վրա քարեր են դարսված եղել։ Սա, ըստ գիտնականների, բնորոշ է հնագույն թաղման ծեսերին։
Նախնական գնահատմամբ, կմախքը պատկանում է մինչև 12 տարեկան երեխայի։
Բոնդի քարանձավը հետազոտվել է Վրաստանի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Իլյա Նիկոլոզ Տուշաբրամիշվիլիի գլխավորած արշավախմբի ժամանակ։
Գտածոները տեղափոխվել են Չիաթուրայի երկրագիտական թանգարան։ Մոտ ապագայում գիտնականները պետք է վերծանեն հին մարդու ոսկորից հանված ԴՆԹ-ն։
Գենետիկական անալիզները կիրականացվեն արտասահմանյան լաբորատորիաներում՝ Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի փորձագետների ներգրավմամբ։
Պրոֆեսորը ենթադրում է, որ դեռահասը կարող է լինել Կոթեի «զարմիկը»՝ այսպես են անվանել այն տղամարդու, որի կմախքը հնագետները հայտնաբերել էին անցյալ տարի մոտակա Կոթիա քարանձավում։
Աճյունների հաստատված տարիքը 9700 տարի է։
«Սա արևմտաեվրոպական գենոմ է, որը չորս գենետիկ գիծ ունի։ Չորսից մեկը Հարավային Կովկասից է»,- ասել է Տուշաբրամիշվիլին «Ռուսթավի 2»-ին տված հարցազրույցում։

На западе Грузии археологи обнаружили скелет человека, жившего примерно 10 тысяч лет назад, пишет NewsGeorgia.
Уникальную находку сделали в пещере Бонди в Сачхерском муниципалитете.
Курган с останками был обложен камнями. По словам ученых, это характерно для древнейших обрядов погребения.
По предварительным оценкам, скелет принадлежит ребенку в возрасте до 12 лет.
Пещеру Бонди исследовали в ходе экспедиции под руководством профессора Государственного университета Грузии Ильи Николоза Тушабрамишвили.
Окаменелости переданы чиатурскому краеведческому музею. В ближайшее время ученые должны будут расшифровать ДНК, извлеченное из кости древнего человека.
Генетические анализы проведут в зарубежных лабораториях с привлечением экспертов из Великобритании, США и Японии.
Профессор предполагает, что подросток может оказаться «кузеном» Коте - так назвали мужчину, скелет которого в прошлом году археологи обнаружили в соседней пещере Котиа.
Подтвержденный возраст останков - 9700 лет.
«Это западноевропейский геном, который представляет собой четыре генетические линии. Одна из четырех - с Южного Кавказа», - рассказал Тушабрамишвили в интервью «Рустави 2».