Թուրքիայի եւ ԱՄՆ հնագետների միջազգային խումբը ոսկեդրամներ է հայտնաբերել Թուրքիայի Հանրապետության արեւմուտքում, հին հունական Նոտիոն քաղաքի պեղումների ժամանակ ։ Դրանք պատկանում են մ.թ.ա. V դրաին։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Միչիգանի համալսարանի Notion Archaeological Survey (NAS) գիտական ամսագրում։
Գիտնականները հողից հանել են կճուճ՝ լի պարսկական դարիկներով՝ ոսկեդրամներ, որոնք հատվել են Պարսկական կայսրությունում։ Պատմական աղբյուրների համաձայն՝ մեկ դարիկը հավասար էր զինվորի մեկ ամսվա վճարին։ Հնագետները կարծում են, որ հայտնաբերված դարիկները հատվել են Սարդերում, որը գտնվում է Նոտիոնից մոտ 97 կիլոմետր հեռու։
Հետազոտողների խոսքով՝ առավել հավանական է, որ դրանք նախատեսված են եղել վարձկաններին վճարելու համար, որոնք թաքցվել էին եւ, անհայտ պատճառով, այդպես էլ չէին հասել հասցեատերերին։
Մասնագետները կարծում են, որ գանձը կարող էր չփնտրվել այն իրադարձությունների պատճառով, որոնք տեղի են ունեցել մ.թ.ա. 430-427թթ., երբ աթենացիները հետ վերցրին Նոտիոնը պարսիկներից եւ քաղաքից դուրս քշեցին պարսից տիրակալության կողմնակիցներին։

Международная группа археологов из Турции и США нашла золотой клад при раскопках древнегреческого города Нотион на западе Турецкой Республики. Сокровища оказались датированы V веком до нашей эры. Исследование опубликовано в научном журнале Notion Archaeological Survey (NAS) Мичиганского университета.
Ученые извлекли из земли горшок, полный персидскими дариками — золотыми монетами, которые чеканились в Персидской империи. Согласно историческим источникам, один дарик приблизительно равнялся жалованию одного солдата за месяц. Археологи полагают, что обнаруженные дарики были выпущены в Сардах, расположенных примерно в 97 километрах от Нотиона.
По словам исследователей, наиболее вероятно, что клад представлял собой деньги для выплаты наемникам, которые были спрятаны, и, по неизвестной причине, так и не дошли до своих получателей.
Специалисты считают, что клад мог остаться невостребованным из-за событий, происходивших между 430 и 427 годами до нашей эры, когда афиняне отбили Нотион у персов и выгнали из города сторонников персидского владычества.
Команда также обнаружила в Нотионе множество фрагментов керамики и других артефактов, датированных V веком до нашей эры.