Վենեսուելայի նախագահական ընտրություններում Ազգային ընտրական խորհրդի (CNE) հրապարակած ձայների հաշվարկի պաշտոնական արդյունքները չեն կարող հավաստի ճանաչվել՝ այսպիսին է Եվրամիության դիրքորոշումը։ Դրա մասին ասված է ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի անունից Եվրոպական խորհրդի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Միաժամանակ նշվում է, որ միջազգային դիտորդները հստակ մատնանշել են միջազգային չափանիշներին Վենեսուելայում քվեարկության կազմակերպման  անհամապատասխանությունները, իսկ Վենեսուելայի ընտրական հանձնաժողովը դեռևս չի հրապարակել ընտրատեղամասերից արձանագրությունները, որոնք կհաստատեն Նիկոլաս Մադուրոյի հաղթանակն ընտրություններում, հայտնել է DW-ն։ Միաժամանակ, CNE-ն երկրի ղեկավարին արդեն վերընտրված ղեկավար է հռչակել։
«Ընդդիմության հրապարակած և մի քանի անկախ կազմակերպությունների վերանայած ընտրությունների քվեարկության արձանագրությունների պատճենները ցույց են տալիս, որ Էդմունդո Գոնսալես Ուրուտիան, ըստ ամենայնի, զգալի տարբերությամբ նախագահական ընտրությունների հաղթողն է», - ասված է Բորելի հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ-ն ավելի վաղ պաշտոնապես Գոնսալեսին ընտրությունների հաղթող էր ճանաչել՝ «անհաղթահարելի տարբերությամբ»։ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կոչ է արել Վենեսուելայի կառավարությանը «երկրի ընտրական օրենքներին և ժողովրդի ցանկություններին համապատասխան քննարկումներ սկսել իշխանության հարգալից, խաղաղ անցման շուրջ»:
ԵՄ-ն միջազգայնորեն անկախ ճանաչված մարմնին կոչ է արել վերանայել ընտրությունների արձանագրությունները, և որոշ երկրներ պահանջում են, որ CNE-ն գոնե ապացույցներ ներկայացնի քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ: Բրյուսելը չի ​​ճանաչում Մադուրոյի լեգիտիմությունը նրա երկրորդ ժամկետի համար. նախորդ ընտրությունները երկրում ընթացել էին նմանատիպ սցենարով, որից հետո Մադուրոյի ռեժիմը սկսել է հետապնդել ընդդիմությանը, և երկրում տևական քաղաքական ճգնաժամ է սկսվել:

Официальные итоги подсчета голосов на президентских выборах в Венесуэле, опубликованные Национальным избирательным советом страны (CNE), не могут быть признаны как достоверные - такова позиция Евросоюза. Соответствующее заявление от имени верховного представителя ЕС по иностранным делам Жозепа Борреля было опубликовано на сайте Евросовета.
В заявлении отмечается, что международные наблюдатели «четко указали» на несоответствия организации голосования в Венесуэле международным стандартам, а венесуэльский избирком до сих пор не опубликовал протоколы с избирательных участков, которые бы подтверждали победу Николаса Мадуро на выборах, сообщает DW. При этом CNE уже объявил правителя страны переизбранным лидером.
«Копии протоколов голосования на выборах, опубликованные оппозицией и рассмотренные несколькими независимыми организациями, указывают на то, что Эдмундо Гонсалес Уррутиа, по всей видимости, является победителем президентских выборов со значительным перевесом голосов», - отмечается в заявлении Борреля.
США ранее официально заявили о признании Гонсалеса победителем на выборах с «непреодолимым отрывом». Госсекретарь страны Энтони Блинкен призвал венесуэльское правительство «начать обсуждение уважительного, мирного перехода власти в соответствии с избирательным законодательством Венесуэлы и пожеланиями венесуэльского народа».
ЕС призвал к независимому пересмотру протоколов выборов со стороны международно признанного органа, а некоторые отдельные страны настаивают на том, чтобы CNE хотя бы предоставил доказательства результатов голосования. Брюссель не признает легитимность Мадуро уже второй его срок - предыдущие выборы в стране прошли по схожему сценарию, после чего режим Мадуро стал преследовать оппозицию, а в стране начался продолжительный политический кризис.