ԱՄՆ-ն ավարտել է զորքերի դուրսբերումը Նիգերի առանցքային անօդաչուների բազայից, երբ անցյալ տարվա հեղաշրջումից հետո իշխող խունտան հրամայել էր գրեթե 1000 ամերիկացի զինվորականների լքել երկիրը, հայտնել է Reuters-ը։
100 միլիոն դոլար արժողությամբ կառուցված ավիաբազան հեղաշրջումից առաջ կարևոր տեղեկություններ էր տրամադրում իսլամիստ զինյալների մասին։ Նիգերական խունտան երկրի տարածքից զորքերը դուրս բերելու համար մինչև սեպտեմբերի 15-ը ժամանակ է տվել ԱՄՆ-ին։
Նիգերի՝ ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու որոշումն ընդունվել է մարտի կեսերին Նիամեյում անցակցված հանդիպումից հետո, որի ժամանակ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները մտահոգություն են հայտնել հարցերի շուրջ, ներառյալ՝ ռուսական զորքերի սպասվող ժամանման, ինչպես նաև հաղորդումների վերաբերյալ, ըստ որոնց Իրանը Նիգերում հումք է փնտրում, այդ թվում՝ ուրան:

США завершили вывод войск с ключевой базы беспилотников в Нигере после того, как правящая хунта приказала почти 1000 американских военнослужащих покинуть страну после переворота в прошлом году, сообщает Reuters.
Авиабаза, которая была построена за 100 миллионов долларов, предоставила важные разведданные об исламистских боевиках до переворота. Хунта Нигера дала США срок до 15 сентября для вывода войск со своей территории.
Решение Нигера о выводе американских войск было принято после встречи в Ниамее в середине марта, на которой высокопоставленные американские чиновники выразили обеспокоенность по поводу таких вопросов, как ожидаемое прибытие российских войск и сообщения о том, что Иран ищет в стране сырье, включая уран.