Հնդկաստանի կառավարությունը ֆինանսական հատվածի խոշոր բարեփոխում է իրականացրել՝ հիմնելով երկրի առաջին Միջազգային ֆինանսական ծառայությունների կենտրոնը (IFSC) Գուջարաթ նահանգի GIFT քաղաքում: IFSC-ը ստեղծվել է որպես եզակի միջազգային ֆինանսական իրավասություն Հնդկաստանի ներսում, որը նշանակվել է որպես ոչ ռեզիդենտ գոտի՝ ըստ Արտարժույթի փոխանակման կառավարման (FEM) ակտի: Այս հատուկ կարգավիճակը հնարավորություն է տալիս ֆինանսական գործարքներ իրականացնել ծանուցված տասնհինգ արտարժույթներից որևէ մեկով, ներառյալ ԱՄՆ դոլարը, ֆունտ ստեռլինգը, եվրոն և իենը:
IFSC-ն ստեղծվել է երկու հիմնական նպատակներով՝
ա) Հնդկակենտրոն միջազգային ֆինանսական ծառայությունների բիզնեսի ապահովում,
բ) Ծառայել որպես նախընտրելի դարպաս՝ համաշխարհային կապիտալի հոսքերը դեպի երկիր և դուրս ուղղելու համար:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում GIFT IFSC-ն զգալի առաջընթաց է գրանցել որպես «Նոր դարաշրջանի համաշխարհային ֆինանսական կենտրոն»՝ ապահովելով իդեալական հարթակ համաշխարհային ֆինանսական ծառայությունների ոլորտի համար՝ Հնդկաստանի տնտեսության հետ ավելի արդյունավետ ինտեգրվելու համար: IFSC-ի մինչ այժմ անցած ճանապարհի հիմնական ուղենիշը եղել է Միջազգային ֆինանսական ծառայությունների կենտրոնների մարմնի (IFSCA) ստեղծումը՝ որպես Հնդկաստանում IFSC-ների զարգացման և կարգավորման միասնական կանոնադրական մարմին: 2020թ. հոկտեմբերից IFSCA-ն ստանձնել է իր կանոնադրական լիազորությունները և ծանուցել է 29 կանոնակարգերի և ավելի քան 14 շրջանակների մասին, որոնք ներառում են ֆինանսական ծառայությունների ողջ սպեկտրը, ներառյալ՝ բանկային գործունեությունը, կապիտալի շուկան, ապահովագրությունը, ֆոնդային արդյունաբերությունը, ֆինտեխ, ինքնաթիռների լիզինգ, նավերի լիզինգ, և համաշխարհային կորպորատիվ գանձապետական կենտրոններ: Կառավարությունը ձգտում է զարգացնել GIFT IFSC-ն՝ որպես միջազգայնորեն ճանաչված ֆինանսական կենտրոն՝ վստահելի բիզնես կանոնակարգերով, մրցակցային հարկային ռեժիմով և բիզնես վարելու դյուրինությամբ:
ներկայումս GIFT IFSC նախաձեռնությունը վկայում է, որ Հնդկաստանը վճռական է տրամադրված ֆինանսական հատվածում համարձակ և փոխակերպող բարեփոխումներ ձեռնարկելու: Այս հավակնոտ նախագիծը նախատեսվում է կատալիզացնել համաշխարհային կապիտալի հոսքերը դեպի Հնդկաստան և արագացնել Հնդկաստանի տնտեսության ինտեգրումը համաշխարհային ֆինանսական էկոհամակարգին։ 2024թ. հուլիսի դրությամբ IFSCA-ում գրանցվել են ավելի քան 600+ կազմակերպություններ՝ բանկերի, կապիտալի շուկաների, ապահովագրության, ֆինտեխի, ինքնաթիռների լիզինգի, նավերի լիզինգի, ձուլակտորների փոխանակման և այլնի ոլորտներում: Ֆինանսական ծառայությունների շուկան թափ է հավաքում համաշխարհային և ներքին ֆինանսական ծառայությունների կազմակերպությունների առողջ և աճող մասնակցությամբ: Որոշ հիմնական ոլորտներում բիզնեսի աճը ընդգծված է ստորև՝
Բանկային ոլորտ. GIFT IFSC-ի բանկային էկոհամակարգը արագորեն զարգանում է օտարերկրյա և տեղական բանկերի առողջ միացությամբ, հիմնականում բավարարելով հնդկական կորպորացիաների և պետական հատվածի ձեռնարկությունների արտարժույթով փոխառությունների պահանջները արտաքին առևտրային փոխառությունների, առևտրի ֆինանսավորման և այլնի միջոցով: Այս ոլորտի գործարքները, որոնք նախկինում կատարվում էին արտասահմանյան ֆինանսական կենտրոններից, այժմ իրականացվում են GIFT IFSC-ից: 2024 թվականի մարտի դրությամբ IFSC բանկային ստորաբաժանումների (IBUs) ընդհանուր ակտիվների չափը հատել է 60 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը, իսկ IBU-ների կողմից իրականացված գործարքների կուտակային արժեքը հատել է 795 միլիարդ դոլարը:
Ֆոնդային արդյունաբերություն. GIFT IFSC-ում կայուն ֆոնդային արդյունաբերության աճը փոխակերպիչ ազդեցություն ունի Հնդկաստան համաշխարհային կապիտալի ներհոսքի կատալիզացման գործում, ներառյալ սթարթափ էկոհամակարգերը: Նախկինում Հնդկաստանում ներդրումների համար միջազգային կապիտալի միավորումը կառուցված էր օֆշորային իրավասություններում ստեղծված հիմնադրամների միջոցով (մասնավոր կապիտալ, վենչուրային կապիտալ, հեջ ֆոնդեր և այլն): Այժմ, ունենալով հնարավորություն ընձեռող կանոնակարգեր, մրցակցային հարկային ռեժիմ և գործառնությունների շահավետ արժեք, GIFT IFSC-ն ի հայտ է գալիս որպես նախընտրելի իրավասություն օտարերկրյա և հնդկական ֆոնդերի կառավարիչների կողմից համաշխարհային կապիտալի միավորման համար: Վերջին երեք տարիների ընթացքում IFSCA-ում գրանցված ֆոնդերի կառավարման կազմակերպություններում (FMEs) և այլընտրանքային ներդրումային հիմնադրամներում (AIFs) գրանցվել է արագ աճ: Կուտակային FME-ները և գրանցված հիմնադրամները 2022թ. սեպտեմբերի դրությամբ 39-ից և 33-ից 2024թ. մարտի դրությամբ աճել են համապատասխանաբար 114 և 120-ի:
Ինքնաթիռների լիզինգ. Հնդկաստանի ավիացիոն արդյունաբերությունը աննախադեպ աճի գագաթնակետին է. հնդկական ավիաընկերությունները պատվիրում են ավելի քան 1500+ ինքնաթիռներ իսկ մինչև 2042թ. 2200 ինքնաթիռների կանխատեսվող պահանջարկ կա: Ներկայումս ինքնաթիռների մեծ մասը, որոնք շահագործվում է հնդկական ավիաընկերությունների կողմից, վարձակալվում են օֆշորային վարձատուներից, որոնք ունեն հասանելի մրցակցային կապիտալ ծախսեր: Օդանավերի լիզինգի և ֆինանսավորման բիզնեսը՝ ավիացիոն արժեշղթայի ամենաշահութաբեր հատվածը, ամբողջությամբ գտնվում էր օտարերկրյա իրավասություններում: Հասկանալով ինքնաթիռների լիզինգի և ֆինանսավորման բիզնեսի հսկայական ներուժը՝ IFSCA-ն ներդրեց լիզինգ ընձեռող շրջանակը, և կառավարությունն աջակցեց այդ նախաձեռնությանը՝ տրամադրելով մի շարք հարկային արտոնություններ: Երեք տարվա ընթացքում IFSC-ում տեսանելի են առաջին պտուղները՝ արդեն գրանցված ավելի քան 28 ինքնաթիռների վարձակալներ: Նրանք վարձակալել են ավելի քան 120+ ավիացիոն ակտիվներ, ներառյալ առևտրային ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, ինքնաթիռների շարժիչներ և ցամաքային աջակցության սարքավորումներ:
Արտասահմանյան համալսարանների նախաձեռնություն. IFSC-ը, լինելով օֆշորային իրավասություն, եզակի հնարավորություն ունի դառնալու «Միջազգային բարձրագույն կրթության կենտրոն»՝ ներգրավելով բարձրակարգ միջազգային համալսարաններ, որոնք ցանկանում են ուսումնասիրել Հնդկաստանը իր տաղանդի և ժողովրդագրական նկարագրի համար: IFSCA-ն զգալի նշաձողի հասավ 2024 ֆինանսական տարում, երբ Ավստրալիայի Դիքին համալսարանը դարձավ առաջին օտարերկրյա համալսարանը, որին տրվեց վերջնական գրանցում GIFT IFSC-ում իրենց միջազգային մասնաճյուղի կամպուսի համար՝ համաձայն 2022թ. IFSCA Կանոնակարգի (միջազգային ճյուղային համալսարանի և օֆշորային կրթական կենտրոնների ստեղծում և գործարկում): Ավստրալիայի Վոլոնգոնգի համալսարանը դարձավ երկրորդ օտարերկրյա համալսարանը, որը ստացել է սկզբունքային հաստատում GIFT IFSC-ում իրենց միջազգային մասնաճյուղի կամպուսի համար:
Գլոբալ ներքին կենտրոններ. Համաշխարհային մասշտաբով տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և թվային պրակտիկան հեշտացրել են ծառայությունների անդրսահմանային հոսքը, ինչպիսիք են՝ հաշվապահությունը, աուդիտը, հարկումը, հաշվապահական հաշվառումը և նպաստել են Գլոբալ ներքին կենտրոնների (GIC) աճին: GIFT IFSC-ն եզակի հնարավորություններ ունի համաշխարհային հաճախորդներին նման ծառայություններ առաջարկելու համար: ԱՄՆ-ի առաջատար հաստատությունը՝ Bank of America-ն, արդեն ստեղծել է GIFT IFSC-ում GIC-ի մեծ ստորաբաժանումը, որը ներքին աջակցության ծառայություններ է մատուցում բանկի գլոբալ գործառնություններին: Մի քանի այլ միջազգային ընկերություններ այժմ դիտարկում են GIC հնարավորությունը GIFT IFSC-ում:
Ապագայում GIFT IFSC-ն նշանակալի դեր կունենա Զարգացած Հնդկաստան@2047-ի տեսլականին հասնելու գործում:
_________________________________________________________
Դր. Դիպեշ Շահ
Դոկտոր Դիպեշ Շահը GIFT City-ի Միջազգային ֆինանսական ծառայությունների կենտրոնների մարմնի (IFSCA) գործադիր տնօրեն է (Զարգացման գծով)

The Government of India implemented a major financial sector reform by establishing the country’s maiden International Financial Services Centre (IFSC) in GIFT City, Gujarat. The IFSC has been developed as a unique international financial jurisdiction within onshore India, which has been designated as a non-resident zone under the Foreign Exchange Management (FEM) Act. This special status enables financial transactions to be carried out in any of the notified fifteen foreign currencies, including USD, GBP, Euro and Yen.
The IFSC has been set up with two primary objectives namely:
1. a) Onshoring India-centric international financial services business, and,
2. b) Serve as a preferred gateway for channelising global capital flows into and out of the country.
Over the last few years, GIFT IFSC has made remarkable progress in positioning itself as a ‘New Age Global Financial Centre,’ providing an ideal platform for the global financial services industry to integrate more efficiently with the Indian economy. A key landmark in IFSC’s journey so far has been the establishment of the International Financial Services Centres Authority (IFSCA) as a unified statutory body for the development and regulation of IFSCs in India. Since October 2020, IFSCA has assumed its statutory powers and has notified over 29 regulations and more than 14 frameworks encompassing the entire spectrum of financial services, including - banking, capital markets, insurance, the fund industry, fintech, aircraft leasing, ship leasing, and global corporate treasury centers. The Government endeavours to develop GIFT IFSC as an internationally recognised financial centre with trusted business regulations, competitive tax regime and ease of doing business.
Today, the GIFT IFSC initiative is a testament to India’s firm resolve to undertake bold and transformative reforms in the financial sector. This ambitious project is envisaged to catalyse global capital flows into the country and accelerate the integration of the Indian economy with the global financial ecosystem. As of July 2024, more than 600 + entities across banks, capital markets, insurance, fintech, aircraft leasing, ship leasing, bullion exchange, etc. have been registered with the IFSCA. The financial service market is gaining momentum with healthy and growing participation of global and domestic financial services institutions. The business growth in some of the key sectors is highlighted below:
Banking Sector: The Banking ecosystem in GIFT IFSC is rapidly evolving with a healthy mix of foreign and domestic banks, primarily catering to the foreign currency borrowing requirements of Indian corporates and public sector enterprises through external commercial borrowing, trade finance, etc. Transactions under these heads, previously booked from overseas financial centres are now being booked out of GIFT IFSC.  As of March 2024, the total asset size of IFSC Banking Units (IBUs) crossed USD 60 billion, and the cumulative value of transactions undertaken by IBUs crossed USD 795 billion.
Fund Industry: The growth of a robust fund industry in GIFT IFSC is has a transformative impact in catalysing global capital inflows into India, including for the start-up ecosystem. Previously, pooling of international capital for investments in India was structured through funds (private equity, venture capital, hedge funds, etc.) set up in offshore jurisdictions. Now, with enabling regulations, a competitive tax regime, and beneficial cost of operations, GIFT IFSC is emerging as a preferred jurisdiction for the pooling of global capital by foreign and Indian fund managers. In the last three years, there has been rapid growth in Fund Management Entities (FMEs) and Alternative Investment Funds (AIFs)  registered with IFSCA. The cumulative FMEs and funds registered rose from 39 and 33 in September 2022 to 114 and 120, respectively, in March 2024.
Aircraft Leasing: The aviation industry in India is on the cusp of unprecedented growth, with a strong order book of more than 1500 + aircraft placed by Indian airlines and a projected demand for over 2,200 aircraft by 2042. Currently, most aircraft operated by Indian airlines are leased from offshore lessors that have access to competitive capital costs. The aircraft leasing and financing business, the most profitable segment in the aviation value chain, was entirely residing in foreign jurisdictions. Recognising the immense potential of aircraft leasing and financing business, IFSCA introduced the enabling leasing framework, and the Government supported the endeavour by providing several tax incentives. In three years, green shoots have been visible in IFSC with more than 28 aircraft lessors already registered. These have leased more than 120 + aviation assets, including commercial aircraft, helicopters, aircraft engines and ground support equipment.
Foreign universities initiative: The IFSC, being an offshore jurisdiction is uniquely positioned to become an ‘International Higher Education Hub’ by attracting top-quality international universities which are keen on exploring India for its talent and demographic profile. IFSCA achieved a significant milestone in FY24 when Australia’s Deakin University became the first foreign university to be granted final registration for their International branch campus in GIFT IFSC under IFSCA (setting up and operation of international branch campus and offshore education centres) Regulation, 2022. University of Wollongong of Australia became the second foreign university to receive in-principal approval for their international branch campus in GIFT IFSC.
Global In-House Centres: Globally, information technology and digital practices have facilitated the cross-border flow of services such as - accounting, auditing, taxation, book-keeping and has fuelled the growth of Global In-House Centres (GIC). GIFT IFSC, is uniquely positioned to offer such services to global clients. A leading US institution, i.e. Bank of America has already set up a large GIC unit in GIFT IFSC, which is providing in-house support services to the bank’s global operations. Several other international firms are now looking at the GIC opportunity in GIFT IFSC.
In the future, GIFT IFSC is slated to play a significant role in achieving the vision of a developed India@2047.