Հայաստանը շարունակում է մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերել ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հարցում: Երեւանն ունի իր պարտավորությունները Միության շրջանակում: Նա կատարում է դրանք։
Դրա մասին «Միջազգային կյանք» հանդեսին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Կատարելով բոլոր պարտավորությունները և հարգելով իր շահերը՝ Հայաստանը շատ մեծ օգուտներ է քաղում, ինչը ցույց է տալիս ոչ միայն արտադրության բարձր տեմպերով, այլև արտաքին առևտրաշրջանառությամբ և աշխատանքային ներգաղթյալների դրամական փոխանցումների ցատկերով։
Իսկապես, քայլ առ քայլ աճ կա, աճը ոչ թե տոկոսներով է, այլ՝ մի քանի անգամ։ Բայց, մյուս կողմից, մենք, իհարկե, տեսնում ենք, որ Երևանին հրապուրում են, որ մտնի Եվրամիության ուղեծիր, և չգիտենք, թե ինչ պայմաններով է համեմված ասոցացված անդամակցությունը կամ Եվրամիության հետ փոխգործակցության այլ ձևերը։
Մենք չենք միջամտում Երևանի ներքին գործերին՝ ինչպես է համագործակցում ԵՄ-ի իր գործընկերների հետ: Բայց, ցավոք, գիտենք, որ սովորաբար ԵՄ գործընկերները հակված են պարտադրելու իրենց պայմանները և բաժանել այլ ասոցիացիաներից կամ խմբավորումներից այն երկրները, որոնց այս ասոցացված անդամակցության շրջանակում ԵՄ-ն ձգտում է իր ուղեծրում ընդգրկել»,- նշել է Պանկինը։
Նա հայտնել է, որ 2015 թվականից ի վեր Միության ՀՆԱ-ն աճել է մեկուկես անգամ, արդյունաբերական արտադրությունը՝ 22 տոկոսով, գյուղատնտեսությունը՝ մեկ քառորդով։
«Աշխատավարձերն աճել են, օրինակ, Հայաստանում 13 տոկոսով, Ռուսաստանում՝ չորս տոկոսից փոքր-ինչ ավելի։ Աղքատությունը նվազում է: Գործազրկությունը 5-ից նվազել է, հասնելով 3,3%-ի։
Մնաց գլոբալիզացիա՞ն: Ըստ երևույթին, այն նախկին կամ նախատեսված տեսքով չի կայացել ու չի մնացել։ Այն դարձել է ապակենտրոնացված։ Այնպես որ, ԵԱՏՄ-ն  հենց նման միասնական տարածք է։
Իհարկե, Հայաստանը Միության անդամ երկրների հետ ընդհանուր սահմաններ չունի, բայց պատմական և տնտեսական համատեքստում շատ սերտ է»,- հավելել է Պանկինը։

Армения продолжает быть очень заинтересованной в членстве в ЕАЭС. У Еревана есть свои обязательства в рамках Союза. Он их выполняет. Об этом в интервью журналу «Международная жизнь» заявил заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин.
«Выполняя все обязательства и соблюдая свои интересы, Армения получает очень большую выгоду, что демонстрируют не только высокие темпы производства, но и внешнеторговый оборот, и скачки переводов трудовых мигрантов в Ереван. Действительно, там рост пошаговый, даже не на проценты, а в разы. Но, с другой стороны, мы, конечно, видим, что Ереван завлекают в орбиту Евросоюза, и мы не знаем, какими условиями обставляют ассоциированное членство или иные формы взаимодействия с Евросоюзом.
Мы не вмешиваемся во внутренние дела Еревана – как он взаимодействует со своими партнерами в ЕС. Но, к сожалению, знаем, что обычно еэсовские партнеры имеют свойство навязывать свои условия и отцеплять от других объединений или группировок те страны, которые они хотят взять в свою орбиту этого ассоциированного членства», – отметил Панкин.
Он сообщил, что ВВП Союза с 2015 года вырос в полтора раза, промышленное производство – на 22%, сельское хозяйство - на четверть.
«Заработная плата повысилась, например, в Армении на 13%, в России - на четыре с небольшим процентов. Бедность падает. Безработица сократилась с 5 до 3,3%.
Осталась ли глобализация? Наверное, в прежнем или задуманном виде не состоялась и не осталась. Она стала децентрализованной. Так, ЕАЭС и есть такое объединенное пространство. Да, Армения не имеет общих границ со странами - членами Союза, но она очень близка в историческом и экономическом контекстах», – добавил Панкин.