Հայաստանի պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ուղիղ կեսն ստացվել է ավելացված արժեքի հարկից: Այդ մասին նշված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության այսօր` նոյեմբերի 30-ին հրապարակած պետական բյուջեի 10 ամսվա կատարողականի հաշվետվությունում:
Ընդհանուր առմամբ` պետական բյուջեի եկամուտները հունվար-հոկտեմբերին կազմել են մոտ 690 մլրդ դրամ, որը տարեկան ծրագրի 81.5 տոկոսն է: Ծախսերը զգալի թերակատարվում են եւ կազմել են 719 մլրդ դրամ, կամ տարեկան ծրագրի 76.2 տոկոսը:
Պետական բյուջեի եկամուտների 93.1%-ը ձեւավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5%-ը` այլ եկամուտների, 1.8%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
Հարկային եկամուտները (առանց սոցապ վճարների) կազմել են 540 մլրդ դրամ: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ հարկերն ու տուրքերն աճել են 9.9%-ով կամ 48.6 մլրդ դրամով: Հարկային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի, եկամտահարկի եւ մաքսատուրքի աճով:

YEREVAN. – Exactly half of Armenian State Budget’s tax revenues is collected from the value added tax (VAT), notes the Finance Ministry’s ten-month performance report, which is made public on Wednesday.
Between January and October 2011, the Budget’s revenues constituted close to 690 billion drams (US$ 1,799,847,035), which is 81.5 percent of the annual plan. The expenditures are underperformed and they total $719 billion drams ($1,875,492,780), or 76.2 percent of the annual plan.
93.1 percent of the Budget revenues is made up of tax revenues, state duty, and mandatory social security payments.
Tax revenues, without social security payments, constitute 540 billion drams ($1,408,575,940). And in comparison with same time period last year, the taxes and duties have increased by 9.9 percent. This increase in tax revenues is primarily conditioned by the increase in VAT, profit tax, income tax, and customs duty.