Մալայզիայի քարանձավները հետազոտող հնագետները հիդրոէլեկտրական ջրամբարի կառուցման պատճառով ջրհեղեղի նախաշեմին, հայտնաբերել են ավելի քան մեկ տասնյակ նախապատմական գերեզմաններ, որոնք, նրանց կարծիքով, մինչև 16 հազար տարվա վաղեմություն ունեն, հայտնում է Live Science-ը։
Կուալա Լումպուրից մոտ 215 կիլոմետր հյուսիս՝ հեռավոր Նենգիրի հովտի քարանձավները ստորջրյա կդառնան, եթե 2027 թվականի կեսերին ջրամբարը լցվի, ինչպես նախատեսված էր, ստեղծելով 53 քառակուսի կիլոմետր տարածքով լիճ, որը կսնուցի 300 մեգավատ հզորությամբ հիդրոէլեկտրակայանը: Մալայզիայի ազգային համալսարանի հնագետ Զուլիսկանդար Ռամլին LiveScience-ին պատմել է, որ կմախքների մեծ մասը, ըստ երևույթին, պատկանում են տարածաշրջանի նախանեոլիթյան մշակույթին:
Գիտնականներից ոմանք ենթադրում են, որ դա Հոա Բին հայթայթող որսորդների մշակույթի մի ճյուղն էր, որոնք պատրաստում էին Հարավարևելյան Ասիայի այլ մասերում հայտնաբերված բնորոշ քարե գործիքները՝ հարավարևմտյան Չինաստանից մինչև Ինդոնեզիա:
Նենգիրի հովտում պեղումները ղեկավարող Ռամլին պատմում է, որ իր թիմը հայտնաբերել է 13 կրաքարային քարանձավների չորս տեղանքում թաղված 16 մարդու կմախք:
Ռամլին նշում է, որ 15 կմախք թաղվել է կռացած կամ «ամբողջովին կուչ եկած» դիրքով, ինչը ցույց է տալիս տարածաշրջանում թաղման նախանեոլիթյան շրջանը: Սակայն մյուս կմախքը թաղված էր ձգված դիրքով, և քարանձավի նստվածքային շերտերի թվագրումը, ներառյալ ռադիոածխածնային թվագրումը, ենթադրում էր, որ այն առաջացել է մոտ 6000 տարի առաջ՝ նեոլիթյան ժամանակաշրջանում:
16 կմախքներից բացի, հնագետները քարանձավներից հայտնաբերել են ավելի քան 71 հազար նախապատմական արտեֆակտ: Դրանցից շատերը մշակված քարե գործիքների բեկորներ են, սակայն հնագետները հայտնաբերել են նաև հազարավոր խեցեղեն իրեր և քարե զարդեր։

Археологи, исследующие пещеры в Малайзии в преддверии их затопления из-за строительства водохранилища гидроэлектростанции, обнаружили более десятка доисторических захоронений, возраст которых, по их мнению, достигает 16 000 лет, сообщает Live Science.
Пещеры в отдаленной долине Ненггири, примерно в 215 километрах к северу от Куала-Лумпура, окажутся под водой, если водохранилище заполнится, как планировалось, в середине 2027 года, в результате чего образуется озеро площадью 53 квадратных километра, которое будет питать гидроэлектростанцию мощностью 300 мегаватт. Археолог из Национального университета Малайзии Зулискандар Рамли  рассказал LiveScience, что большинство скелетов, по-видимому, относятся к до-неолитической культуре этого региона.
Некоторые ученые предполагают, что это была ветвь хоабиньской культуры охотников-собирателей, которые изготавливали характерные каменные орудия, найденные в других частях Юго-Восточной Азии, от юго-западного Китая до Индонезии.
Рамли, руководивший раскопками в долине Ненггири, рассказал, что его команда обнаружила в общей сложности 16 человек, похороненных в 13 известняковых пещерах на четырех участках.
По словам Рамли, пятнадцать скелетов были похоронены в скорченном или «полностью согнутом» положении, что указывает на до-неолитическое захоронение в этом регионе. Но другой скелет был погребен в вытянутом положении, и датировка осадочных слоев в пещере, включая радиоуглеродный анализ, позволила предположить, что он возник в эпоху неолита около 6000 лет назад.
Помимо 16 скелетов, археологи извлекли из пещер более 71 000 доисторических артефактов. Многие из них представляют собой обработанные фрагменты каменных орудий, но археологи также нашли тысячи глиняных изделий и каменных украшений.