Երեւանում, դեկտեմբերի 6-ին, տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ՍԵՊԵՍ-ի եւ Երեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի համատեղ «Բարձրագույն լեզվաբանական կրթությունը բարեփոխումների լույսի ներքո. նոր մոտեցումներ, բարեփոխումներ եւ մարտահրավերներ» գրքի շնորհանդեսը:
Ժողովածուն ներառում է հետազոտություններ, ելույթներ եւ շնորհանդեսներ 2010թ.-ի նոյեմբերի 15-18-ը ԵՊԼՀ-ում կազմակերպված  «Բարձրագույն լեզվաբանական կրթությունը բարեփոխումների լույսի ներքո.. նոր մոտեցումներ, հեռանկարներ եւ մարտահրավերներ» եւ «Լեզուն մշակույթի միջոցով» միջազգային գիտաժողովներից՝ նվիրված ԵՊԼՀ 75-ամյակին:
Այս միացյալ հրապարակումը ներկայացնում է բարձրագույն կրթության ոլորտում ուսումնասիրություններ ողջ տարածաշրջանում լեզվի ուսուցման բարեփոխումների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ այն ինտենսիվ ջանքերի վերաբերյալ, որոնք բարձրացնում են ուսանողների փոխանակման ծրագրերի, ուսուցողական պրոցեսի փորձի փոխանակման եւ միջբուհական կապերի ու համագործակցությունների պարբերականությունը եւ հաճախականությունը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միջազգային մակարդակով մեծ կարեւորություն է տալիս եւ արժեվորում մշակույթի եւ լեզվի միջոցով բարձրագույն կրթության ոլորտում գաղափարների եւ փորձի փոխանակման հնարավորությունների ընձեռմանը:
Շնորհանդեսին ելույթներով հանդես կգան ԵՊԼՀ ռեկտոր Ս. Զոլյանը, ՀՀ ԿԳՆ գիտության կոմիտեի նախագահ Ս. Հարությունյանը, ԱԳՆ ներկայացուցիչներ եւ այլոք:
Շնորհանդեսին ներկա կգտնվեն ԵՊԼՀ ուսանողները, պրոֆեսորադասախոսական կազմը, մասնագետներ այլ բուհերից եւ կազմակերպություններից, հրավիրյալներ նախարարություններից, միջազգային կազմակերպություններից:

YEREVAN. - Presentation of jointly published “Higher linguistic education from the perspective of reforms: New approaches, prospects and challenges” book by UNESCO-CEPES and Yerevan State Linguistic University (YSLU) will take place on December 6 in Yerevan.
The current volume represents a selection of research papers, speeches and presentations delivered at the international conferences “Higher Linguistic Education from the Perspective of Reforms: New approaches, prospects, and challenges” and “Language through Culture”, which convened on November 15-18 last year in Yerevan, dedicated to the occasion of 75th anniversary of YSLU.
This joint publication presents concrete case studies of the reforms shaping faculties and institutions of higher language learning across the region, as well as the intensified efforts to enhance student learning experiences through formal inter-institutional linkages and collaboration.
UNESCO places high importance and value on cultural intelligence through the creation of international and regional opportunities for the exchange of ideas and experiences in higher education.
YSLU chancellor Suren Zolyan, head of Science Committee of Armenian Ministry of Education Harutyunyan, and MFA representatives will have a welcoming speech.