Շվեյցարիայի խորհրդարանը 1932-1933 թվականների Հոլոդոմորը ճանաչել է որպես ցեղասպանության ակտ։ Այս մասին հայտարարել է Գերագույն ռադայի նախագահ Ռուսլան Ստեֆանչուկը։
Ընդունված հայտարարության մեջ խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին ոչնչացնելու մտադրությամբ սովի միջոցով համակարգված զանգվածային և նպատակային սպանությունները ճանաչում է որպես ցեղասպանություն:
«Սա իսկապես պատմական որոշում է։ Եվ սա չափազանց կարևոր քայլ է պատմական արդարության վերականգնման և միլիոնավոր անմեղ զոհերի հիշատակը պահպանելու ուղղությամբ»,- ասել է Ստեֆանչուկը։
Հայտարարությունը հաստատվել է 123 ձայնով, դեմ է եղել 58, ձեռնպահ՝ 7 պատգամավոր, հայտնում է Շվեյցարիայի խորհրդարանի կայքը։
Ըստ տեքստի՝ 1932 և 1933 թվականներին ուկրաինական սովի ժամանակ մահացել են չորս միլիոն ուկրաինացիներ, մոտ երկու միլիոն ղազախներ և հարյուր հազարավոր ռուսներ:
«Ազգային խորհուրդը որպես ցեղասպանության ակտ ճանաչում է հստակ համակարգված գործողությունները, որոնք հանգեցնում են զանգվածային և նպատակային սովի և կատարվում են ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին, որպես այդպիսին, ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացնելու մտադրությամբ», - ասվում է տեքստում:

The Swiss parliament has recognized the Holodomor—also known as the Ukrainian Famine—of 1932-1933 as an act of genocide, announced the speaker of the Verkhovna Rada (parliament) of Ukraine, Ruslan Stefanchuk.
In a respective statement adopted, the lower house of the Swiss Federal Assembly (parliament), the National Council, recognizes as genocide the systematic mass and targeted killing by starvation with the intent to destroy a national, ethnic, racial, or religious group.
"This is truly a historic decision. And this is an extremely important step toward restoring historical justice and preserving the memory of millions of innocent victims," added Stefanchuk. The statement was approved by 123 votes in favor, 58 were against, and 7 Swiss MPs abstained from voting, reports the website of the Swiss legislature.
According to the text of this statement, four million Ukrainians, nearly two million Kazakhs, and hundreds of thousands of Russians died during the Ukrainian Famine of 1932 and 1933.