Շվեյցարիայի խորհրդարանը 1932-1933 թվականների Հոլոդոմորը ճանաչել է որպես ցեղասպանության ակտ։ Այս մասին հայտարարել է Գերագույն ռադայի նախագահ Ռուսլան Ստեֆանչուկը։
Ընդունված հայտարարության մեջ խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը, ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին ոչնչացնելու մտադրությամբ սովի միջոցով համակարգված զանգվածային և նպատակային սպանությունները ճանաչում է որպես ցեղասպանություն:
«Սա իսկապես պատմական որոշում է։ Եվ սա չափազանց կարևոր քայլ է պատմական արդարության վերականգնման և միլիոնավոր անմեղ զոհերի հիշատակը պահպանելու ուղղությամբ»,- ասել է Ստեֆանչուկը։
Հայտարարությունը հաստատվել է 123 ձայնով, դեմ է եղել 58, ձեռնպահ՝ 7 պատգամավոր, հայտնում է Շվեյցարիայի խորհրդարանի կայքը։
Ըստ տեքստի՝ 1932 և 1933 թվականներին ուկրաինական սովի ժամանակ մահացել են չորս միլիոն ուկրաինացիներ, մոտ երկու միլիոն ղազախներ և հարյուր հազարավոր ռուսներ:
«Ազգային խորհուրդը որպես ցեղասպանության ակտ ճանաչում է հստակ համակարգված գործողությունները, որոնք հանգեցնում են զանգվածային և նպատակային սովի և կատարվում են ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբին, որպես այդպիսին, ամբողջությամբ կամ մասնակի ոչնչացնելու մտադրությամբ», - ասվում է տեքստում:

Парламент Швейцарии признал Голодомор 1932-1933 годов актом геноцида. Об этом сообщил спикер Верховной Рады Руслан Стефанчук.
В принятом заявлении нижняя палата парламента – Национальный совет Швейцарии – признает систематические действия, направленные на массовое и целенаправленное убийство голодом с намерением уничтожить национальную, этническую, расовую или религиозную группу, актом геноцида.
«Это действительно историческое решение. И это крайне важный шаг на пути к восстановлению исторической справедливости и сохранению памяти о миллионах невинных жертв», – сообщил Стефанчук.
Заявление одобрили 123 голосами, против были 58 депутатов и 7 воздержались, говорится на сайте швейцарского парламента.
Согласно тексту, четыре миллиона украинцев, около двух миллионов казахов и сотни тысяч русских погибли во время голода в Украине в 1932 и 1933 годах.
«Национальный совет признает актом геноцида явно систематические действия, приводящие к массовому и целенаправленному голоду и совершаемые с намерением уничтожить национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую полностью или частично», – говорится в тексте.