Կանադացիները գնահատում են իրենց անկախությունը եւ չեն տարհամոզվի սպառնալիքների եւ վիրավորանքների պատճառով, ասել է Կանադայի նախկին վարչապետ  Ժան Քրետիենը (1993-2003)՝ դիմելով ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին։ Նրա դիմումը հրապարակել է Globe and Mail-ը։
«Դոնալդ Թրամփ, ինչպես ծերուկը ծերուկին» Ուշքի եկ»,- գրել է քաղաքական գործիչը։
Կանադան երկու անգամ էլ Միացյալ Նահանգներից առաջ է մտել համաշխարհային պատերազմների մեջ՝ կռվելով եւ «զոհաբերելով շատ ավելին, քան մենք կարող էինք պատկերացնել», նշել է Քրետիենը։ Ավելին, շարունակել է նա, Կանադան «քաջություն ունեցավ «ոչ» ասելու ձեր երկրին, երբ փորձեց մեզ ներքաշել Իրաքում բնավ չարդարացված եւ ապակայունացնող պատերազմի մեջ»:
Նախկին վարչապետը դիմել է Կանադայի դաշնային եւ տեղի քաղաքական գործիչներին եւ նրանցից հաստատակամություն պահանջել։ «Բայց հոկեյում չես հաղթի՝ միայն պաշտպանությունում խաղալով: Մենք բոլորս գիտենք, որ երբ բավարարում ենք մի պահանջ, Թրամփը վերադառնում է մեկ այլ, էլ ավելի մեծ պահանջով։ Սա դիվանագիտություն չէ, սա շանտաժ է։ Մեզ այլ մոտեցում է պետք, որը կկոտրի այս արատավոր շրջանակը»,- ​​ավելացրել է նա:
Քրետիենը հրապարակման օրը դարձել է 91 տարեկան։ Այս տարվա հունիսին կլրանա Թրամփի 79 տարին։
Թրամփը խոստացել է 25 տոկոս հարկ սահմանել Կանադայից եւ Մեքսիկայից ԱՄՆ ներմուծվող բոլոր ապրանքների վրա, ինչպես նաեւ բազմիցս հայտարարել է Կանադան որպես 51-րդ նահանգ ԱՄՆ-ին միացնելու իր ցանկության մասին։ Ապագա նախագահը խոստանում է, որ Կանադայի քաղաքացիները 60 տոկոսով ավելի քիչ հարկեր կվճարեն, իսկ կանադական բիզնեսները «անհապաղ կկրկնապատկվեն չափերով»։

Канадцы ценят свою независимость, угрозы и оскорбления их не переубедят, заявил бывший канадский премьер Жан Кретьен (1993–2003) в обращении к избранному президенту США Дональду Трампу. Его колонку опубликовал Globe and Mail.
«Дональд Трамп, как старик старику: Опомнись!», — написал политик.
Канада оба раза вступала в мировые войны раньше, чем США, сражаясь и «жертвуя гораздо большим, чем мы могли себе представить», напомнил Кретьен. Кроме того, продолжил он, у Канады «хватило смелости сказать «нет» вашей стране, когда она попыталась втянуть нас в совершенно неоправданную и дестабилизирующую войну в Ираке».
Экс-премьер обратился к федеральным и местным политикам в Канаде и потребовал от них стойкости и твердости. «Но вы не выиграете хоккей, играя только в защите. Мы все знаем, что, даже когда мы удовлетворяем одно требование, мистер Трамп возвращается с другим, еще большим требованием. Это не дипломатия, это шантаж. Нам нужен другой подход, который разорвет этот порочный круг», — добавил он.
Кретьену в день публикации колонки исполнился 91 год. Трампу в июне этого года исполнится 79 лет.
Трамп пообещал ввести 25-процентный налог на все товары, ввозимые в США из Канады и Мексики, а также неоднократно заявлял о желании присоединить территорию Канады в качестве 51-го штата. Будущий президент обещает, что граждане Канады будут платить на 60% меньше налогов, а канадский бизнес «немедленно удвоился бы в размерах».