ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը առաջարկել է ԱՄՆ կառավարությանն ավելացնել նախկինում ծրագրված տարեկան պաշտպանական ծախսերը 50 մլրդ դոլարով՝ առաջիկա մի քանի տարիներին երկրի պաշտպանական բյուջեն հասցնելով ավելի քան 1 տրլն դոլարի: Պենտագոնի ղեկավարը առաջարկությունները ներկայացրել է Սպիտակ տան կառավարման եւ բյուջեի գրասենյակին ուղղված նամակում, որը հայտնվել է Bloomberg-ի տրամադրության տակ։
Փաստաթղթի համաձայն՝ Օսթինը ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջիկա վարչակազմին պաշտպանական ծախսերն ավելացնելու հնգամյա ծրագիր է առաջարկում։ 2026 ֆինանսական տարում նա նպատակահարմար է համարում պաշտպանական կարիքների համար հատկացնել 926,5 մլրդ դոլար՝ նախկինում ծրագրված 876,8 մլրդ դոլարի փոխարեն։ Պլանը ենթադրում է պաշտպանական ծախսերի հետեւողական աճ, որը 2027 ֆինանսական տարում պետք է գերազանցի 1 տրլն դոլարը, թեեւ ավելի վաղ այս ժամանակահատվածում նախատեսվում էր այդ նպատակների համար ծախսել 913,5 մլրդ դոլար։
Ինչպես նշել է գործակալությունը, Օսթինը հստակ չի փաստարկել պաշտպանության ծախսերն ավելացնելու նպատակը։ Պաշտպանության գերատեսչության ղեկավարը միայն մատնանշել է ազգային պաշտպանության ռազմավարության իրականացման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, դրա դրույթները՝ կապված Չինաստանին դիմակայելու եւ դաշինքների ամրապնդման հետ։ Նշվել է նաեւ, որ Պենտագոնի ղեկավարի ծրագիրը չի ներառում լրացուցիչ ֆինանսավորում Ուկրաինային եւ Իսրայելին տրամադրված զենքերը փոխարինելու համար։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դեկտեմբերին հաստատել է 2025 ֆինանսական տարվա (սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին) երկրի պաշտպանական բյուջեն 895 մլրդ դոլարի չափով։

Министр обороны США Ллойд Остин предложил правительству США увеличить ранее запланированные ежегодные траты на оборону на $50 млрд, в результате чего оборонный бюджет страны в ближайшие несколько лет превысит $1 трлн. Соответствующие рекомендации глава Пентагона изложил в письме административно-бюджетному управлению Белого дома, которое оказалось в распоряжении агентства Bloomberg.
Согласно документу, Остин предлагает будущей администрации избранного президента США Дональда Трампа пятилетний план увеличения расходов на оборону. В 2026 финансовом году он считает целесообразным выделить на нужды обороны $926,5 млрд вместо ранее запланированных $876,8 млрд. План предполагает последовательный рост оборонных трат, которые в 2027 финансовом году должны будут превысить $1 трлн, хотя ранее в данный период предполагалось потратить $913,5 млрд на эти цели.
Как отмечает агентство, Остин четко не обосновал цели повышения оборонных расходов. Глава оборонного ведомства указал лишь на необходимость реализации стратегии национальной обороны, в частности, ее положений, касающихся противостояния Китаю и укрепления альянсов. Также отмечается, что план шефа Пентагона не включает дополнительное финансирование для замены вооружений, предоставляемых Украине и Израилю.
Президент США Джо Байден в декабре утвердил оборонный бюджет страны на 2025 финансовый год (начался 1 октября) в размере $895 млрд.