Գերմանիայի կառավարությունը դատապարտել է Ստամբուլի քաղաքապետի ձերբակալությունը՝ այն համարելով լուրջ հարված Թուրքիայում ժողովրդավարությանը, հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սեբաստիան Ֆիշերը։
Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն ձերբակալվել է կոռուպցիայի, կաշառակերության և կաշառակերության ցանցի հետ կապ ունենալու համար, չորեքշաբթի առավոտյան հայտնել է քաղաքի գլխավոր դատախազությունը։
«Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի և շատերի ձերբակալությունը Թուրքիայում լուրջ հարված է Բոսֆորի ափին գտնվող երկրի ժողովրդավարությանը: «Ձերբակալությունը Ստամբուլի քաղաքապետի նկատմամբ օրենսդրական աճող ճնշման շարունակությունն է», - ասել է Ֆիշերը նախարարների կաբինետի ճեպազրույցում։
Միաժամանակ, Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը ձերբակալության հետ կապված կոնկրետ քայլերի մասին չի հայտարարել, օրինակ՝ Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանին ԱԳՆ կանչելը։ Նրա խոսքով՝ Գերմանիայի կառավարությունը մշտական ​​կապի մեջ է թուրքական իշխանությունների հետ եւ մտադիր է այդ հարցը քննարկել նրանց հետ։

Правительство ФРГ осудило арест мэра Стамбула, назвав это серьезным ударом по демократии в Турции, заявил официальный представитель МИД ФРГ Себастиан Фишер.
Оппозиционный мэр Стамбула Экрем Имамоглу задержан по делу об организации, занимающейся коррупцией, взяточничеством и подкупом, сообщила в среду утром главная прокуратура города.
«Арест мэра Стамбула Экрема Имамоглу и многих других лиц в Турции является серьезным ударом по демократии в стране на Босфоре. Задержание является продолжением усиливающегося юридического давления на мэра Стамбула», - заявил Фишер на брифинге кабмина.
При этом представитель МИД ФРГ не объявил о конкретных шагах в связи с арестом, таких как вызов посла Турции в Берлине. По его словам, правительство Германии находится в постоянном контакте с турецкими властями и намерено обсудить с ними этот вопрос.