116 տարեկան հասակում մահացել է մոլորակի ամենատարեց բնակչուհին՝ բրազիլացի միանձնուհի Ինա Կանաբարու Լուկասը, հայտնել է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը՝ հղում կատարելով Բրազիլիայի Պորտո Ալեգրի քաղաքի կարմելիտ քույրերի միաբանության հայտարարությանը։
Կինը ծնվել է 1908թ. հունիսի 8-ին Սան Ֆրանչեսկո դ՛Ասիզի հարավային քաղաքում։
Նրան սկսել են Երկրի ամենատարեց բնակչուհին համարել 2024թ. դեկտեմբերին Ճապոնիայի բնակչուհի Տոմիկո Իտոոկիի մահվանից հետո, որն ապրել է 116 տարի։
ԱՄՆ Գերոնտոլոգիայի հետազոտական խմբի (GRG) տվյալների համաձայն՝ Լուկասի մահվանից հետո ամենածեր կին է դարձել անգլուհի Էթել Քաթերհեմը, որն ապրում է Սուրեյ կոմսությունում։ Ներկա պահին նա 115 տարեկան 252 օրական է։

The world's oldest person, Brazilian nun Inah Canabarro Lucas, died Wednesday at the age of 116, said the Congregation of Teresian Sisters with which she resided in the city of Porto Alegre, AFP reports.
Born on June 8, 1908, Canabarro became the world's oldest person following the death in January of Japanese woman Tomiko Itooka, who was also aged 116.
The title of world's oldest person now passes to Ethel Caterham, a resident of Surrey, England, who is 115 years old, according to the US Gerontological Research Group (GRG) and the LongeviQuest database.