Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրը՝ մայիսի 22-ին, Փարիզում Սակր-Կյորի մոտակայքում բացվել է նոր հանրային տարածք՝ Belvédère de la Bohème-ը, հայտնում է RFI-ն։
Այն նվիրված էր մեծ շանսոնյեին և նրա (Belvédère de la Bohème) երգին, որի հերոսը Մոնմարտրում իր սիրելիի հետ ապրող չունևոր ուսանող-արտիստ է։
Մայրաքաղաքի 18-րդ թաղամասում Սեն-Վենսան և դե լա Բոն փողոցների խաչմերուկի փոքրիկ հրապարակը նոր անուն է ստացել։
Արարողությանը ներկա էին Փարիզի իշխանությունները՝ 18-րդ շրջանի քաղաքապետ Էրիկ Լեժուանդրը, Փարիզի քաղաքապետի հուշարձանների հարցերով տեղակալ Լորենս Պատրիսը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանը և երգչի որդին՝ Միշա Ազնավուրը։
Արարողությանը ելույթով հանդես են եկել դպրոցականներ, որոնք ամաչկոտ և մեղմորեն կատարել են Ազնավուրի բուռն «Emmenez-moi» երգը, իսկ կարճ արարողությունն ավարտվել է այն երգով, որի համար բոլորը հավաքվել էին Ազնավուրի 101-ամյակի առթիվ։
Երգը կատարել է երգչուհի Marcia-ն։
«Հավերժական երգի վերջին տողերը երգելով (որում Ազնավուրը պատմում է արտիստի երիտասարդության նկատմամբ կարոտի մասին, երբ նա՝ չունևոր, բայց երջանիկ, ապրում էր Մոնմարտրում, սիրում, արարւոմ և, իհարկե, այս դժվար տարիները համարում էր իր կյանքի ամենահիանալի տարիները), երգչուհին հիշեցրել է, որ նույնիսկ այսօր շատ արտիստներ շատ վատ են ապրում։
Եվ երգչուհին իր գլխարկը փոխանցել է հանդիսատեսին՝ կարիքի մեջ գտնվող արտիստների օգտին հանգանակության համար։
Մինչ մետաղադրամները թռչում էին գլխարկի մեջ, հյուրերը լուսանկարվում էին նոր ցուցանակի առջև կամ սելֆիներ անում Ազնավուրի բարեհամբույր որդու հետ, որն, իրավամբ, ժառանգության իրավունքով իր համար վերցրեց նոր փարիզյան անվան մեկ օրինակ՝ «BELVÉDÈRE DE LA BOHÈME Ça voulait dire «On est heureux» մակագրությամբ։
Երգչուհի Marcia-ն գլխարկի մեջ հավաքված մետաղադրամները տարել է իր հետ։
Կարելի է միայն հուսալ, որ նա՝ երաժիշտ և նկարիչ Arthur H դուստրը և երաժիշտ և դերասան Ժակ Իգլենի թոռնուհին, իր երիտասարդության տարիներին նույնքան երջանիկ է, բայց միևնույն է, ոչ այնքան աղքատ, որքան «La bohème» երգի հերոսը։ «Որն այսօր, իհարկե, չէր կարող իրեն թույլ տալ Մոնմարտրում ստուդիայում ապրելու շքեղությունը», - գրում է RFI-ն։

В день рождения Шарля Азнавура 22 мая в Париже, близ Сакре-Кёр открыли новое общественное пространство — Belvédère de la Bohème, сообщает RFI.
Его посвятили великому шансонье и его (такой же) песне, герой которой — бедный художник-студент, живущий с любимой на Монмартре.
Новое имя получила крохотная площадь на пересечении улиц Сен-Венсан и де ля Бонн в 18-м округе столицы.
В церемонии участвовали парижские власти: Эрик Лежуандр, мэр 18-го округа, Лоранс Патрис, заместитель мэра Парижа по мемориальным вопросам,  посол Армении во Франции Армен Хачатрян, сын артиста — Миша Азнавур.
На церемонии выступили школьники, смущенно и тихо исполнившие бурную азнавуровскую «Emmenez-moi», а завершилась короткая церемония песней, ради которой все и собрались в этот 101-день рождения Азнавура.
Исполняла ее  певица Marcia.
«Пропев последние строчки вечной песни (в которой Азнавур рассказывал о ностальгии художника по юности, когда он, бедный, но счастливый, жил на Монмартре, любил, творил и, конечно, считал эти трудные годы самыми прекрасными в жизни), певица напомнила о том, что и сегодня многие артисты живут очень бедно.
И пустила по кругу шляпу.
Пока в нее летели монетки, приглашенные фотографировались на фоне новой таблички или делали селфи с доброжелательным сыном Азнавура. Который, по праву наследства, забрал себе одну копию нового парижского имени с надписью «BELVÉDÈRE DE LA BOHÈME Ça voulait dire «On est heureux»».
Певица Marcia унесла с собой в шляпе монетки.
Остается надеяться, что она, дочь музыканта и художника Arthur H и внучка музыканта и актера Жака Ижелена, так же счастлива в своей молодости, но все же не так бедна, как герой песни La bohème. Который сегодня, конечно, не смог бы себе позволить роскошь жизни в ателье на Монмартре», - пишет RFI.