Բելառուսի ինքնահռչակ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Վենեսուելայի brnapet Նիկոլաս Մադուրոյին հրավիրել է իր երկիր, եթե վերջինս հեռանա իր պաշտոնը։
Լուկաշենկոն ասել է, որ Բելառուսն ու Վենեսուելան վաղեմի հարաբերություններ ունեն և որ Մադուրոն կարող է գալ Մինսկ, եթե ցանկանա։
«Մադուրոն երբեք մեզ համար թշնամի կամ հակառակորդ չի եղել։ Եթե նա ցանկանում է գալ Բելառուս, դռները նրա համար բաց են։ Բայց անկեղծ կասեմ ձեզ՝ դա երբեք չի քննարկվել։ Մադուրոն այն մարդկանցից չէ, ովքեր հեռանում են կամ փախչում։ Նա շատ ուժեղ մարդ է»,– ասել է նա։
Բելառուսի ինքնահռչակ նախագահը ընդգծել է, որ ուրախ կլինի քննարկել Վենեսուելայի հարցը և այլ հարցեր Ամերիկայի առաջնորդ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցությունների ժամանակ։
«Ես բացարձակապես համոզված եմ, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բոլոր հարցերը, բոլոր ցանկությունները այսօր կարելի է լուծել խաղաղ ճանապարհով։ Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներս մենք կկարողանանք քննարկել այդ հարցը Դոնալդ Թրամփի հետ։ Ես նրան շատ հետաքրքիր բաներ կպատմեի։ Պատերազմը ոչ մի տեղ չի տանի»,– ասել է Լուկաշենկոն։
Նրա խոսքով՝ պատերազմը Վենեսուելայի հետ կլինի «երկրորդ Վիետնամը»։ Նրա կարծիքով՝ Վենեսուելայի հետ հակամարտությունը կհանգեցնի միայն նրան, որ վենեսուելացիները կմիավորվեն՝ ի պաշտպանություն Մադուրոյի։
«Ես չեմ հավատում, որ Միացյալ Նահանգներ մտնող նման քանակությամբ թմրանյութերը գալիս են Վենեսուելայից։ Ես չեմ հավատում Թրամփին այս հարցում։ Մադուրոն թմրամոլ չէ։ Դա ես հաստատ գիտեմ»,– հավելել է Լուկաշենկոն։

Самопровозглашенный президент Беларуси Александр Лукашенко пригласил венесуэльского диктатора Николаса Мадуро приехать в его страну, если он покинет свой пост, передает  Reuters.
Лукашенко сказал, что Беларусь и Венесуэла имеют давние отношения и что Мадуро может приехать в Минск, если он этого желает.
«Мадуро никогда не был для нас врагом или противником. Если он хочет приехать в Беларусь, двери для него открыты. Но скажу вам честно, это никогда не обсуждалось. Мадуро не из тех людей, которые уходят или бегут. Он очень сильный человек», – сказал он.
Самопровозглашенный президент Беларуси подчеркнул, что будет рад обсудить вопрос Венесуэлы и другие вопросы во время переговоров с американским лидером Дональдом Трампом.
«Я абсолютно убежден, что все вопросы, все пожелания Соединенных Штатов Америки можно решить сегодня мирным путем. Я думаю, что в ближайшее время мы сможем обсудить этот вопрос с Дональдом Трампом. Я бы рассказал ему много интересного. Война ни к чему не приведет», – сказал Лукашенко.
По его словам, война с Венесуэлой будет «вторым Вьетнамом". По его мнению, конфликт с Венесуэлой приведет только к тому, что венесуэльцы объединятся в поддержку Мадуро.
«Я не верю, что такое количество наркотиков, поступающее в Соединенные Штаты, происходит из Венесуэлы. Я не верю Трампу в этом вопросе. Мадуро не наркоман. Это я знаю наверняка", – добавил Лукашенко.