Իրաքի տրանսպորտի նախարարությունը երեքշաբթի օրը հայտնել է, որ հունական Aegean Airlines ավիաընկերության չվերթը դարձել է վերջին 35 տարվա ընթացքում առաջին եվրոպական օդանավը, որը վայրէջք է կատարել Բաղդադի միջազգային օդանավակայանում։ Այս մասին հայտնում է AFP գործակալությունը:
Նախարարության հայտարարության մեջ նշվում է, որ օդանավի ժամանումը խորհրդանշում է «Իրաքի վերադարձը եվրոպական ավիացիոն քարտեզ» և ազդարարում է «Իրաքի ավիացիոն ոլորտի վերականգնման նոր փուլը»:
Նախարարությունից հայտնել են, որ Աթենք–Բաղդադ երթուղով շաբաթական երկու չվերթ է իրականացվելու՝ կախված չվերթների քանակն ավելացնելու պահանջարկից և հնարավությունից։ Ավելի վաղ, այս տարի, հունական փոխադրողը սկսել էր թռիչքներ իրականացնել դեպի Հյուսիսային Քուրդիստանի ինքնավար շրջանի մայրաքաղաք Էրբիլ։
Եվրոպական ավիաընկերությունները 1990-ականների սկզբից ի վեր անվտանգության նկատառումներով ուղիղ չվերթներ չեն իրականացնում դեպի Բաղդադի միջազգային օդանավակայան, երբ Իրաքի երկարամյա տիրակալ Սադամ Հուսեյնը ներխուժել է հարևան Քուվեյթ։ Հուսեյնը տապալվել է 2003 թվականին ԱՄՆ-ի ներխուժման արդյունքում, որին հաջորդել են քաղաքացիական պատերազմը, կրոնական հողի վրա բռնությունները և զինված ծայրահեղական խմբավորումների ի հայտ գալը։

Министерство транспорта Ирака сообщило во вторник, что рейс греческой авиакомпании Aegean Airlines стал первым европейским самолетом за последние 35 лет, совершившим посадку в международном аэропорту Багдада, сообщает AFP.
В заявлении министерства говорится, что прибытие самолета ознаменовало «возвращение Ирака на европейскую авиационную карту» и ознаменовало «новый этап восстановления авиационного сектора Ирака».
По маршруту Афины–Багдад будут выполняться два рейса в неделю с возможностью увеличения числа рейсов в зависимости от спроса, сообщили в министерстве. Ранее в этом году греческий перевозчик начал полеты в Эрбиль, столицу северного автономного региона Курдистан.
Европейские авиакомпании не выполняли прямые рейсы в международный аэропорт Багдада по соображениям безопасности с начала 1990-х годов, когда многолетний правитель Ирака Саддам Хусейн вторгся в соседний Кувейт. Хусейн был свергнут в результате вторжения США в 2003 году, за которым последовали гражданская война, насилие на религиозной почве и появление вооруженных экстремистских группировок.