Սպիտակ տունը դադարեցնում է գրին-քարտ վիճակախաղի ծրագիրն այն առնչությամբ, որ Բրաունի համալսարանի հրաձգության կասկածյալը եկել է Միացյալ Նահանգներ դրա միջոցով։ Այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմին։
«Նախագահ [Դոնալդ] Թրամփի հրահանգով ես անմիջապես հրամայում եմ ԱՄՆ քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայություններին (USCIS) դադարեցնել DV1 ծրագիրը՝ ապահովելու համար, որ ամերիկացիները չտուժեն այս վնասակար ծրագրից»,- ասել է Նոեմը։
Դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ռոդ Այլենդ նահանգի Փրովիդենս քաղաքի Բրաունի համալսարանում հրաձգություն էր տեղի ունեցել։ Առնվազն երկու մարդ զոհվել է, ինը՝ վիրավորվել։ ՀԴԲ-ն 50 հազար դոլար պարգևատրում է նշանակել Բրաունի համալսարանի կրակոցների հեղինակի մասին տվալներ հաղորդելու համար։

The White House is suspending the green card lottery program in connection with the fact that the Brown University shooting suspect had come to the United States through it, Secretary of Homeland Security Kristi Noem said, Reuters reports.
“At President [Donald] Trump’s direction, I am immediately directing USCIS [i.e. the US Citizenship and Immigration Services] to pause the DV1 program to ensure no more Americans are harmed by this disastrous program,” Noem wrote, in particular, on X.
On the evening of December 13, a shooting took place at Brown University in the US city of Providence, Rhode Island. At least two people were killed and nine were injured. The FBI has announced a $50,000 reward for information leading to the perpetrator of this shooting.