Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն «ՌԻԱ Նովոստի»-ի մեկնաբանություններում ասել է, որ Հայաստանում ատոմակայանի համար փոքր ռեակտորների կառուցման համար, որը, հավանաբար, կֆինանսավորվի վարկով, կվճարեն երկրի ապագա սերունդները։
«Կան, այսպես ասենք, հիմնավոր կասկածներ, որ նախագծի իրականացումը կնշանակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում։ Ավելի շուտ, դա կլինի առքուվաճառքի գործարք, որը կկազմի երկրի տարեկան ՀՆԱ մեկ երրորդից ավելին։ Եվ, ամենայն հավանականությամբ, վարկ, որը կվճարեն ոչ միայն հանրապետության ներկա, այլեւ ապագա սերունդները»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Շոյգուն։
Երկուշաբթի, Հայաստան կատարած այցից հետո, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանին կմատակարարի փոքր մոդուլային ռեակտորներ՝ միջուկային էներգիայի մասին համաձայնագրի շրջանակում։

Секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу заявил в комментарии РИА Новости, что за строительством малых реакторов для АЭС в Армении, которое будет профинансировано скорее всего в кредит, будут расплачиваться будущие поколения страны.
«Есть, скажем так, обоснованные сомнения в том, что реализация проекта будет означать инвестиции в экономику Армении. Скорее, речь пойдет о сделке купли-продажи на сумму, составляющую более трети годового ВВП страны. И, вероятнее всего, в кредит, за который расплачиваться придется не только нынешнему, но и будущим поколениям республики», - сказал Шойгу в интервью РИА Новости.
В понедельник американский вице-президент Джей Ди Вэнс по итогам визита в Армению заявил, что США поставят Армении малые модульные реакторы в рамках соглашения по ядерной энергетике.