Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն «ՌԻԱ Նովոստի»-ի մեկնաբանություններում ասել է, որ Հայաստանում ատոմակայանի համար փոքր ռեակտորների կառուցման համար, որը, հավանաբար, կֆինանսավորվի վարկով, կվճարեն երկրի ապագա սերունդները։
«Կան, այսպես ասենք, հիմնավոր կասկածներ, որ նախագծի իրականացումը կնշանակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում։ Ավելի շուտ, դա կլինի առքուվաճառքի գործարք, որը կկազմի երկրի տարեկան ՀՆԱ մեկ երրորդից ավելին։ Եվ, ամենայն հավանականությամբ, վարկ, որը կվճարեն ոչ միայն հանրապետության ներկա, այլեւ ապագա սերունդները»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Շոյգուն։
Երկուշաբթի, Հայաստան կատարած այցից հետո, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանին կմատակարարի փոքր մոդուլային ռեակտորներ՝ միջուկային էներգիայի մասին համաձայնագրի շրջանակում։

The construction of small reactors for a nuclear power plant in Armenia, which will likely be funded with a loan, will be paid by the country's future generations, said the secretary of the Russian Security Council.
"There are reasonable doubts, so to speak, that the implementation of the project will mean investments in Armenia’s economy. Rather, it will be a purchase and sale transaction that will amount to more than a third of the country's annual GDP. And, most likely, a loan that will be paid not only by the current but also the future generations of the [Armenia] republic," Sergey Shoigu said in an interview with RIA Novosti.
After a visit to Armenia on Monday and Tuesday, US Vice President JD Vance announced that his country will supply Armenia with small modular reactors within the framework of the nuclear energy agreement.