Լիբանանի սոցիալական հարցերի նախարար Հանին աս-Սաիդը «Al Monitor»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ երկրի հարավից եկող փախստականների մեծ հոսքի պատճառով մայրաքաղաքի բնակչությունն աճել է շուրջ 50%-ով։
Նախարարի խոսքով՝ նախքան ռազմական գործողությունների սկսվելը Բեյրութում և հարակից շրջաններում բնակվում էր մոտ 2,2 միլիոն մարդ, սակայն զանգվածային տեղահանությունների հետևանքով այդ թիվն այսօր կտրուկ ավելացել է։
Նախարարը նշել է, որ մարդկանց կտրուկ հոսքը հանգեցրել է վարձակալության գների բարձրացման, ինչպես նաև մեծացրել է սոցիալական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վրա ճնշումը և բարձրացրել է հանցավորության ռիսկերը։
Մարդկանց զանգվածային տեղահանությունը պայմանավորված է Լիբանանի հարավում ընթացող բախումներով, որտեղ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է իրականացնում «Հեզբոլլահ» շարժման դեմ։

Население столицы Ливана увеличилось примерно на 50% на фоне притока беженцев из южных районов страны, заявила министр по социальным делам Ханин ас-Саид в интервью Al Monitor.
По её словам, до начала боевых действий численность жителей Бейрута и пригородов оценивалась примерно в 2,2 млн человек, однако из-за массового переселения эта цифра значительно выросла.
Министр отметила, что резкий приток людей привёл к росту цен на аренду жилья, а также усилил нагрузку на социальную и транспортную инфраструктуру, увеличив риски преступности.
Массовое перемещение населения связано с боевыми действиями на юге Ливана, где продолжается военная операция Израиля против движения «Хезболлах».