Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը հայտարարել է, որ Իսրայելի հետ բանակցությունները վարելու է ԱՄՆ-ում երկրի նախկին դեսպան Սայմոն Քարամի գլխավորած պատվիրակությունը։
Աունի խոսքով՝ բանակցությունների նպատակն է ռազմական գործողությունների դադարեցումը, օկուպացիայի վերացումը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում լիբանանյան բանակի տեղակայումը։
Նա ընդգծել է, որ այս գործընթացը կապված չէ այլ բանակցությունների հետ՝ հավելելով, որ Լիբանանն ունի երկու ընտրություն՝ պատերազմի շարունակում կամ իրավիճակի կայունացմանն ուղղված դիվանագիտական ուղի։
Լիբանանի նախագահը նաև հանդիպել է Բեյրութում ԱՄՆ դեսպանի հետ և քննարկել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն ուղղված միջոցառումները։

Президент Ливана Джозеф Аун заявил, что переговоры с Израилем будет вести делегация под руководством бывшего посла страны в США Саймона Карама.
По словам Ауна, цель переговоров — прекращение боевых действий, завершение оккупации и размещение армии Ливана на международно признанных границах страны.
Он подчеркнул, что этот процесс не связан с другими переговорами, добавив, что у Ливана есть два варианта — продолжение войны или дипломатический путь к стабилизации ситуации.
Также президент Ливана встретился с послом США в Бейруте и обсудил меры по сохранению режима прекращения огня.