Հնդկաստանի իշխանությունները շարունակում են երկխոսություն վարել Իրանի և մյուս կողմերի հետ՝ Հորմուզի նեղուցով հնդկական նավերի անվտանգ անցումն ապահովելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջայսվալը։
Նրա խոսքով՝ Նյու Դելին մշտական կապի մեջ է Թեհրանի հետ՝ տարածաշրջանում ծովային փոխադրումների անվտանգությունը երաշխավորելու համար։
Մեկնաբանելով նեղուցի տարածքում հնդկական նավերի ուղղությամբ տեղի ունեցած վերջին հրաձգության միջադեպը՝ Ջայսվալը հայտնել է, որ Հնդկաստանը խստորեն է արձագանքել կատարվածին։ Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն իր մոտ է կանչել Իրանի դեսպանին, որտեղ նրան մտահոգություն են հայտնել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ և ընդգծել անձնակազմերի անվտանգության ու ազատ տարանցման առաջնահերթությունը։
Ներկայացուցչի խոսքով՝ իրանական կողմըը խոստացել է տեղեկատվությունը փոխանցել իր իշխանություններին։ Հնդկաստանը շարունակում է համագործակցել համապատասխան կառույցների հետ՝ սեփական նավերի պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։

Власти Индии продолжают диалог с Ираном и другими сторонами для обеспечения безопасного прохода индийских судов через Ормузский пролив. Об этом заявил официальный представитель МИД Индии Рандхир Джайсвал.
По его словам, Нью-Дели поддерживает постоянную связь с Тегераном, чтобы гарантировать безопасность морских перевозок в регионе.
Комментируя недавний инцидент со стрельбой по индийским судам в районе пролива, Джайсвал сообщил, что Индия резко отреагировала на произошедшее. Посол Ирана был вызван в МИД Индии, где ему выразили обеспокоенность ситуацией и подчеркнули приоритет безопасности экипажей и свободного транзита.
Иранская сторона, по словам представителя, пообещала передать информацию своим властям. Индия продолжает координацию с соответствующими структурами для защиты своих судов.