Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը զգուշացրել է, որ Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամը չի շրջանցի ՀԱՊԿ տարածաշրջանը։ Այս հայտարարությունը նա արել է կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում։
Լավրովի խոսքով՝ անկայունությունն ընդգրկում է միանգամից մի քանի ուղղություններ. շարունակվում է Գազայում և Հորդանան գետի արևմտյան ափին տիրող պատերազմը, ընդլայնվում են ռազմական Լիբանանում և Սիրիայում իրականացվող գործողությունները, իսկ պաղեստինյան պետության ստեղծման հեռանկարները գնալով ավելի անորոշ են դառնում, ինչը կապված է ստեղծման անթույլատրելիության մասին Իսրայելի պաշտոնական հայտարարությունների հետ։ ՌԴ ԱԳ նախարարը տեղի ունեցողն անվանել է «ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ չհրահրված ագրեսիայի» արդյունք։
Լավրովը հղում է արել նաև Անթալիայի միջազգային համաժողովում հնչած մտահոգություններին, այդ թվում՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ելույթին։ Նրա խոսքով՝ միջոցառման մասնակիցները լուրջ տագնապ են հայտնել ոչ միայն Արաբական թերակղզու երկրների համար ճգնաժամի հետևանքների, այլև Կասպից ծովի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ։ «Այս տարածաշրջանը մշտապես փոխկապակցված է, և անկայունությունը մի հատվածից տեղափոխվում է մյուսը»,— ընդգծել է նախարարը։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров предупредил, что кризис на Ближнем Востоке не обойдёт стороной регион ОДКБ. Своё заявление он сделал на заседании Совета Парламентской ассамблеи организации.
По словам Лаврова, нестабильность охватывает сразу несколько направлений: продолжается война в Газе и на Западном берегу, расширяются боевые действия в Ливане и Сирии, а перспективы создания палестинского государства, по его оценке, становятся всё призрачнее на фоне официальных израильских заявлений о недопустимости его создания. Глава МИД России назвал происходящее результатом «неспровоцированной агрессии США и Израиля против Ирана».
Лавров также сослался на озабоченности, прозвучавшие на международной конференции в Анталье, — в том числе в выступлении президента Турции Эрдогана. По его словам, участники мероприятия выражали серьёзную тревогу не только последствиями кризиса для стран Аравийского полуострова, но и его возможным влиянием на Каспий, Южный Кавказ и Центральную Азию. «Этот регион постоянно взаимосвязан, и нестабильность переливается из одной части в другую», — подчеркнул министр.