Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը նշանակություն չի տալիս Իրանի դեմ պատերազմի հարցում Մադրիդի դիրքորոշման համար ԱՄՆ հնարավոր գործողությունների մասին հաղորդագրություններին՝ նշելով, որ դրանք առայժմ ընդամենը լուրեր են, հաղորդոել է EFE-ն։
Կիպրոսում, որտեղ տեղի է ունենում ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը, լրագրողների հարցերին պատասխանելով՝ Սանչեսն ընդգծել է, որ հիմնվում է բացառապես պաշտոնական հայտարարությունների եւ փաստաթղթերի վրա։
«Իսպանիայի կառավարության դիրքորոշումը բացարձակապես պարզ է. մենք աջակցում ենք դաշնակիցների հետ համագործակցությանը, բայց միշտ միջազգային իրավունքի շրջանակում»,- նշել է նա։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հաղորդել էին Պենտագոնում ենթադրյալ ներքին նամակագրության մասին, որտեղ քննարկվում էին դաշնակիցների վրա ճնշման տարբերակներ, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ին Իսպանիայի անդամակցության հնարավոր «կասեցումը»։
Սակայն նման քայլը իրավաբանորեն անհնար է առանց դաշինքի բոլոր երկրների համաձայնության, քանի որ ՆԱՏՕ որոշումները կայացվում են միաձայն։
Իսպանիան մնում է Իրանի դեմ ԱՄՆ եւ Իսրայելի գործողությունների ամենաաղմկոտ քննադատներից մեկը եւ նախկինում հրաժարվել է իր ռազմական բազաները տրամադրել գործողության համար, ինչը զայրացրել է Վաշինգտոնին։

Премьер-министр Испании Педро Санчес заявил, что не придаёт значения сообщениям о возможных мерах со стороны США за позицию Мадрида по войне против Ирана, пока речь идёт лишь о слухах. Об этом сообщает EFE.
Отвечая на вопросы журналистов на Кипре, где проходит неформальный саммит ЕС, Санчес подчеркнул, что ориентируется только на официальные заявления и документы.
«Позиция испанского правительства абсолютно чёткая: мы выступаем за сотрудничество с союзниками, но всегда в рамках международного права», — отметил он.
Ранее в СМИ появилась информация о якобы внутренней переписке в Пентагон, где обсуждались варианты давления на союзников, включая возможное «приостановление» членства Испании в НАТО.
При этом юридически такой шаг невозможен без согласия всех стран альянса, поскольку решения в НАТО принимаются единогласно.
Испания остаётся одним из наиболее жёстких критиков действий США и Израиля против Ирана и ранее отказалась предоставить свои военные базы для проведения операции, что вызвало недовольство Вашингтона.