Երեւանի Մյասնիկյան պողոտայում  հոկտեմբերի 22-ին՝ ժամը 05:00-ի սահմաններում, 30-ամյա դերասան Երվանդ Ենգիբարյանի վթարի ենթարկվելու դեպքով նախաքննությունը շարունակվում է,  դրա վերաբերյալ մանրամասներ հարազատներին հայտնի չեն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դերասանի մայրը՝ Լիանա Պողոսյանը:
Նա դեռ չի հանդիպել գործով զբաղվող քննիչին, ոստիկանությունից հայտնել են, որ հետաքննությունը ընթանում է, եւ քննիչը անձամբ կապ կհաստատի ընտանիքի հետ: Լիանա Պողոսյանի համար հանելուկ է, թե որն է որդու վթարի ենթարկվելու պատճառը, քանի որ, մոր փոխանցմամբ, որդին ալկոհոլ չէր օգտագործում, մեքենան արագ չէր վարում:
«Իմ երեխան այն յուրահատուկ դերասաններից էր, որ երբեք չէր խմում, գուցե անփորձություն է եղել, անկանխատեսելի մի վիճակ, սարսափելի թյուրիմացություն վայրկյանների ընթացքում: Նա շատ լավ էր տիրապետում մեքենային, շատ էր սիրում վարել: Գուցե թեթեւակի արագ է վարել, գուցե ինչ-որ այլ պատճառ է եղել, բայց ես տեղյակ չեմ»,-ասաց Լիանա Պողոսյանը:
Որդու կորստից հետո նա դեռ ուշքի չի գալիս, ասում է՝ այդ սարսափելի ցավը կա եւ կլինի իր հետ: Այժմ ավելի շատ գտնվում է պառկած վիճակում՝ բժիշկների հսկողության տակ, դեղորայք է ընդունում: «Շատ եմ ուզում գնալ աշխատանքի, շարունակել փորձերն ու ներկայացումները, հուսով եմ, որ մի քանի օրվա ընթացքում կկազդուրվեմ եւ կկարողանամ նորմալ աշխատել եւ ամեն ինչ անել թատրոնի համար՝ ի հիշատակ իմ տղայի»,- ասաց Երվանդի մայրը:
Ի դեպ, դերասանի ծնողները  եւ բարեկամները խորին շնորհակալություն են հայտնում Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի կոլեկտիվին, գեղարվեստական ղեկավար Ալեքսանդր Գրիգորյանին, տնօրեն Ֆրեդերիկ Դավթյանին՝ ֆինանսական օգնության եւ հոգեհանգստի արարողություները հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Երեւանի Մյասնիկյան պողոտայում՝ կենդանաբանական այգու մոտակայքում հոկտեմբերի 22-ի գիշերը ժամը 05:00-ի սահմաններում, տեղի է ունեցել վթար, կան տուժածներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Հայաստանի ԱԻՆ փրկարար ծառայությունից հայտնում են, որ դեպքի վայր է մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ, ՀՆՓԱԻ կենտրոնի փրկարար ջոկատը եւ ՃԿԿ ՕԽ-ն:
Պարզվել է, որ Մյասնիկյան պողոտայի թիվ 40 հասցեում՝ «Վալենսիա» ՍՊԸ-ի մոտակայքում, դեռեւս չբացահայտված հանգամանքներում «Մերսեդես E-320» մակնիշի 27 OS 077 համարանիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ավտոճանապարհի երթեւեկելի հատվածից, բախվել է սյանը եւ գլխիվայր շրջվել:
Մինչ հրշեջ-փրկարաների կանչի վայր հասնելը՝ ոստիկաններն ավտոմեքենայից դուրս են բերել ուղեւորին (անձը չպարզված մոտ 25 տարեկան կին) եւ տեղափոխել է «Սրբ. Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ. բժիշկները տուժածի առողջական վիճակը գնահատել են ծանր:
Փրկարարներն ավտոմեքենայից դուրս են բերել 30-ամյա վարորդ Երվանդ Ենգիբարյանի դին:
Նշենք, որ նա Ստանիսլավսկիի անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի դերասան էր: Երվանդը ստեղծել է մի շարք հետաքրքիր կերպարներ, այդ թվում` Ատոմ («Ինկած բերդի իշխանուհին»), Գլումով («Իմաստունն էլ երբեմն լինում է միամիտ»), Չացկի («Խելքից պատուհաս»), Խլեստակով («Ռեւիզոր»), Ժան («Ֆրեկեն Ժյուլի»), Ֆյոդոր Ստրոչկով («Համադասարանցիները»), Կոտե («Խանումա»), Ժորժ («Ես ամուսնանում եմ ամերիկուհու հետ» կամ «Մորգանի Խնամին»), Մարկո («Ֆելդֆեբել Բաթերֆլյայ»), Տիտա-Նանե («Խառնաշփոթ Կյոջիում»), Եսենին («Շահանե, դու իմ…») եւ ուրիշ: Խաղացել է «Սպանված աղավնի», «Քայլ ձիով» ֆիլմերում, բազմաթիվ սերիալներում: Հոկտեմբերի 21-ին Երվանդ Ենգիբարյանի ծննդյան օրն էր:

Продолжается предварительное следствие по делу ДТП с участием 30-летнего актера Ерванда Енгибаряна, подробности по поводу этого его родственникам не известны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила мать актера Лиана Погосян.
Она пока не встретилась с занимающимся делом следователем, в Полиции сообщили, что следствие находится в процессе, и следователь лично установит контакт с семьей погибшего актера. Для Лианы Погосян осталось загадкой, что являлось причиной аварии, поскольку, по ее словам, сын не употреблял алкоголь, а машину не водил быстро.
«Мой сын был одним из тех уникальных актеров, которые никогда не пьют. Может быть, имела место непредвиденная ситуация, ужасное недоразумение в течение секунд. Он очень хорошо умел водить, очень любил водить машину. Может, слегка быстро водил, может, была какая-то другая причина, но я не в курсе», - отметила Лиана Погосян.
После потери сына она пока не приходит в себя, говорит, эта ужасная боль останется с ней навсегда. Сейчас в основном в постельном режиме, под контролем врачей, принимает лекарства. «Очень хочу пойти на работу, продолжать репетиции и представления, надеюсь, что в течение нескольких дней поправлюсь, смогу нормально работать и делать все для театра в память о моем сыне», - сказала мать Ерванда Енгибаряна.
Кстати, родители и родственники актера выражают глубокую благодарность коллективу Русского драматического театра им. Константина Станиславского, художественному руководителю театра Александру Григоряну, директору Фредерику Давтяну за финансовую поддержку и подобающую организацию панихиды.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что 22 октября в Ереване в аварии разбился известный артист Ерванд Енгибарян. ДТП произошло на проспекте Мясникяна в районе 05:00. Машина марки «Mersedes E-320» с госномерами 27 OS 077 съехалась с проезжей части, врезалась в столб и перевернулась.
Ерванд Енгибарян был артистом Государственного русского драматического театра им. Станиславского. Енгибарян сыграл в спектаклях: «Княгиня павшей крепости», «Фрекен Жюли», «Разорванная цепь», «Я женюсь на американке», «Ханума», «Одноклассники», «Фельдфебель Баттерфляй», «Поминальная молитва», «Ревизор», «Горе от ума», «На всякого мудреца довольно простоты, «Шагане ты моя...», «Утиная охота» и других.