Գիտնականները նախազգուշացնում են Երկրի արբանյակների եւ տիեզերական աղբի օբյեկտների բախման աճող վտանգի մասին: Դա կարող է վտանգավոր լինել երկրային մի շարք ծառայությունների, օրինակ՝ կապի եւ եղանակի կանխատեսման ոլորտում աշխատողների համար:
Euronews-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպական տիեզերական գործակալության մասնագետները հավաքվել են Բեռլինում՝ այդ խնդրին լուծում գտնելու համար: Ներկայում Երկրի ուղեծրի շուրջ ավելի քան 750 հազար փոքր օբյեկտ է պտտվում:
Գիտնականները հույս ունեն առաջիկայում տիեզերական աղբը հավաքելու եւ վերամշակելու միջոցներ գտնել: Միաժամանակ, մասնագետները մտավախություն ունեն, որ այս ծրագրի ձախողումը կարող է հանգեցնել ուղեծրում ավելի մեծ քանակությամբ անկառավարելի բեկորների առաջացման:

The space debris spinning around our planet as a result of jammed satellites and rockets can hinder future space exploration. Euronews reports, that the European Space Agency says at least three quarters of a million objects larger than one centimeter are orbiting Earth.
“When something hits a satellite, the speed on impact is 40,000 km/h. At these speeds even tiny objects of just a few millimeters can cause enormous damage. So what we are dealing with here is a danger to our infrastructure in space caused by space debris,” Holger Krag, the European Space Agency head of department for space debris said.
According to the experts, over 18,000 objects are visible by surveillance systems. As a result, satellites and the International Space Station sometimes have to make manoeuvres to avoid collisions with debris.