Չինաստանի Շանցյու քաղաքում 10-ամյա աղջիկն ընդունվել է Շանցյուի Տեխնոլոգիական ինստիտուտ։ Այս մասին սեպտեմբերի 12-ին հայտնել է China.org.cn-ը։
Ընդունելության քննություններին Չժան Իվենը ստացել է 353 միավոր։ Սա նրա երկրորդ փորձն է։ Նա մի անգամ էլ է դիմել ինստիտուտ՝ 9 տարեկանում, բայց ընդամենը 172 միավոր է հավաքել։
Ի տարբերություն չինացի երեխաների մեծ մասի՝ Չժեն Իվենը երբեք չի հաճախել պետական դպրոց։ Նրա կրթությամբ ծնողներն են զբաղվել։
Աղջկա հայրը հույս ունի, որ ժամանակի ընթացքում աղջիկը Տեխնոլոգիական ինստիտուտից մեկ այլ բուհ կտեղափոխվի , որտեղ կկարողանա շարունակել կրթությունը ասպիրանտուրայում  ու գիտական աստիճան ստանալ ։

В китайском городе Шанцю, провинция Хэнань, 10-летняя девочка поступила в Технологический институт Шанцю. Об этом во вторник, 12 сентября, сообщает Lenta со ссылкой на портал China.org.cn.
На вступительных экзаменах вундеркинд Чжан Ивэнь получила 353 балла. Это ее вторая попытка: она уже поступала в институт, когда ей было девять лет, но набрала лишь 172 балла.
В отличие от большинства китайских детей, Чжан Ивэнь никогда не посещала государственную школу. Ее обучением занимались родители.
Отец девочки надеется, что со временем Чжан переведется из Технологического института Шанцю в другой вуз, где она сможет продолжить образование в аспирантуре и получить ученую степень.