Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել Կեմերովոյում տեղի ունեցած հրդեհի հետեւանքով մարդկանց մահվան կապակցությամբ մարտի 28-ը սգի օր հայտարարելու մասին: Այս մասին տեղեկացրել է պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությունը:
«Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրի կենտրոնում հրդեհը բռնկվել է մարտի 25-ին: Զոհվել է 64 մարդ, այդ թվում՝ 41 երեխա: Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել երեք հոդվածի հիման վրա: Մի քանի մարդ ձերբակալվել է: Գերատեսչության ղեկավար Ալեքսանդր Բաստրիկինը հայտարարել է, որ առեւտրի կենտրոնում հրդեհի ամենահավանական պատճառը էլեկտրալարերի կարճ միացումն է:

Президент РФ Владимир Путин подписал указ об объявлении 28 марта траура в связи с гибелью людей при пожаре в Кемерове. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Пожар в четырехэтажном торговом центре «Зимняя вишня» в Кемерово произошел в воскресенье. Погибли 64 человека, в том числе дети. В больницах остаются 13 пострадавших, у большинства из них отравление угарным газом. По делу о пожаре уже задержали несколько человек.
Сегодня утром в Кемерово прилетел Владимир Путин. Он возложил цветы к стихийному мемориалу у здания ТЦ, посетил пострадавших и провел совещание, посвященное ликвидации последствий пожара.