Հունիսին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները հերթական այցելությունն են կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված ձերբակալված անձանց: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Էթերի Մուսայելյանը:
«Մենք շարունակում ենք այդ անձանց կանոնավոր կերպով այցելել: Իր մանդատի համաձայն՝ ԿԽՄԿ-ն այցելությունները կազմակերպում է նրանց պահման պայմանների եւ նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի մոնիթորինգ անցկացնելու նպատակով, ինչպես նաեւ նրանց ազգականների հետ կապ պահպանելու հնարավորություն ընձեռելու համար»,- նշեց ԿԽՄԿ առաքելության ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղում են գտնվում Ադրբեջանի 3 քաղաքացիներ՝ դատապարտված Դիլհամ Ասքերովը եւ Շահբազ Գուլիեւը, ինչպես նաեւ Էլնուր Հուսեյնզադեն:
Ադրբեջանում են գտնվում 2 հայեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի դատապարտված քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանը եւ Հայաստանի քաղաքացի, վնասված հոգեկանով Զավեն Կարապետյանը:

In June, the representatives of international Committee of Red Cross visited again individuals detained in relation to the Nagorno-Karabakh conflict, representative of ICRC mission in Karabakh Eteri Musayelyan told Armenian News NEWS.am.
“We keep visiting people detained in relation to the conflict on a regular basis, she says. According to its mandate the ICRC visits detained individuals to monitor treatment and conditions of detention and help to ensure that the detainees are able to maintain contact with their families,” she said.
Three Azerbaijani citizens are now in Nagorno-Karabakh, namely Elnur Huseynzade as well as convicts DIlham Askerov and Shakhbaz Guliyev.
Two Armenians – convicted Karabakh national Arsen Baghdasaryan and mentally ill Armenia national Zaven Karaeptayn – are in Azerbaijan.