ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության առաջին նիստը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հունվարի 14-ին։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահան Կոստանյանը։
«Խմբակցության քարտուղար կլինի Հակոբ Սիմիդյանը, հանձնաժողովների նախագահների, փոխնախագահների անունները դեռ քննարկվում են։ ԵԽԽՎ պատվիրակության կազմն էլ պատրաստ կլինի հունվարի 15-ին, որպեսզի 16-ին պատվիրակության անդամների անունները ուղարկվեն ԵԽԽՎ»,– ասաց Կոստանյանը։
Կոստանյանի խոսքով՝ հունվարի 10-ին մանդատները պաշտոնապես ստանալուց հետո մինչեւ առաջին նիստը բոլոր հարցերի պատասխանները կլինեն։
Նշենք, որ 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովի պատգամավորները մանդատները կստանան հունվարի 10–ին։
7-րդ գումարման ԱԺ–ն ունի 132 պատգամավոր, որից 88 մանդատը պատկանում  է «Իմ քայլը» դաշինքին, 26-ը՝ ԲՀԿ–ին, 18-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը։

YEREVAN. – In all likelihood, first meeting of the National Assembly (NA) “My Step” Faction will take place on January 14.
Spokesperson of Armenia’s ruling Civil Contract Party, Vahan Kostanyan, told about the aforementioned to Armenian News-NEWS.am.
“Hakob Simidyan will be the secretary of the faction,” he added. “The names of the chairs, vice-chairs of the [NA standing] committees are still being discussed.
“And the makeup of the [new] NA delegation to PACE [Parliamentary Assembly of the Council of Europe] will be ready on January 15, so that the names of the members of the delegation be sent to PACE on the 16th [of January].”
In Kostanyan’s words, all questions will be answered between January 10, when the MPs of the 7th convocation NA will formally receive their parliamentary mandates, and first session of the new legislature.
As reported earlier, the 7th convocation NA will have 132 MPs comprising 88 lawmakers from My Step bloc, 26 deputies from the Prosperous Armenia Party, and 18 MPs from the Bright Armenia Party.